więcej


Kalendarium

Sprawiedliwa transformacja Śląska

Organizator: BoMiasto, Patryk Białas
Wstęp: WOLNY
Od: 2020-10-07
Do: 2020-10-09
https://www.facebook.com/events/638616387092235/?ref=110

Opis

Wydarzenie będzie trasmotowane na FB 8 października o godzinie 18:00.
 
W debacie wezmą udział:
Wprowadzenie: Joanna Flisowska, Greenpeace Polska
Uczestnicy:
Karolina Baca-Pogorzelska, BiznesAlert.pl
Witold Pustułka, nettg.pl
Justyna Piszczatowska, Green-news.pl
Tomasz Czoik, Wyborcza.pl Katowice
 
Prowadzenie debaty: Patryk Białas

Więcej informacji

Społeczeństwo musi mieć zapewniony demokratyczny udział w planie tworzenia swojej przyszłości. O regionie nie mogą decydować uprzywilejowani prezesowie wielkich przedsiębiorstw, bo może to doprowadzić do akumulacji środków na transformacje w kieszeniach instytucji i drogich, niekoniecznie zielonych inwestycji jak np. bloki gazowe.
Szeroki dialog i prawidłowy proces przeprowadzenia konsultacji społecznej da wgląd w to, czego oczekują mieszkańcy. Kluczową rolę odgrywają samorządy, na poziomie których powinny odbywać się konsultacje i zapadać decyzje.
Sytuacja społeczności z Imielina i Mysłowic, które od kilku lat protestują przeciwko budowie nowej kopalni pod ich miastem, pokazuje że zwykli obywatele są często bezradni i pozostawieni sami sobie w walce o godne warunki życia oraz ochronę środowiska. Ich postulaty nie są uwzględniane ani przez organy administracyjne, ani państwowe spółki działające w regionie.

Okazuje się, że plany rządowe zawarte w „Programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce” są wprost sprzeczne z wolą lokalnych społeczności, a zamiast dialogu i uczciwego szukania kompromisów mamy do czynienia z konfrontacją. W związku z tym, aby nie dopuścić do niezadowolenia społecznego związanego z nietrafionymi decyzjami na poziomie centralnym należy uwzględnić głos mieszkańców regionu podlegającemu transformacji.Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej