Nasi drodzy czytelnicy! Nie zawodzicie nas od początku roku. Minęły niecałe 2 miesiące, a już niektóre nasze artykuły mają więcej niż 1000 odwiedzin – ba, niektóre osiągnęły taki wynik w kilka dni. Bardzo Wam za to dziękujemy i zdradzamy co w trawie piszczy, bo już zeszły śniegi.
Kilka dni temu gromy spadły na panele obywatelskie z artykułu Piotra Trzaskowskiego na portalu oko.press, pt.: ”Panel klimatyczny w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu: dużo partycypacji, efekt wątpliwy”. Panel może nie zawsze się uda, ale jaką mamy alternatywę?
Nadchodzi nowy okres finansowania projektów z funduszy Unii Europejskiej. Niestety samorządy wciąż nie wiedzą, jak się przygotować do absorpcji tych środków. Czy będą potrzebne Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, czy będą potrzebne Miejskie Plany Adaptacji, a może połączone plany mitygacji i adaptacji (SECAP). A może będzie potrzebne jeszcze coś więcej?
W dniu 4 lutego 2021 roku odbyło się oficjalne podsumowanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. W podsumowaniu wzięli udział wszyscy paneliści, a także prezydent Rafał Trzaskowski oraz dyrektor Justyna Glusman.
W poniedziałek ruszyły konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, najważniejszego dokumentu określającego, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Będzie on konsultowany we wszystkich województwach.
Zapraszamy na pierwsze spotkanie informacyjno-warsztatowe w ramach konsultacji społecznych Krakowskiego Panelu Klimatycznego!
Rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów w Katowicach rozpocznie się w 2023 r. – poinformował w poniedziałek urząd miasta. Jego władze ogłosiły właśnie przetarg na dokumentację budowlano-wykonawczą.
Dokładnie tydzień temu zakończył się Warszawski Panel Klimatyczny. Władze miasta już wcześniej wykazywały się aktywnością w realizacji własnych działań proklimatycznych, ale teraz nie powinno już być odwrotu. Panel prawie jednogłośnie poparł 100% OZE, 100% bezemisyjnych budynków i neutralność klimatyczną w 2050 roku.
Sobolewski „Nasze indywidualne wybory, choć ważne, nie zastąpią głębokiej transformacji energetyki i przemysłu, upowszechnienia nowych zero emisyjnych technologii, czy wprowadzenia odpowiednich standardów regulacyjnych” – o Koalicji Klimatycznej i jej zadaniach z Mirosławem Sobolewskim, jednym z jej współinicjatorów rozmawiał Konrad Wielądek.
W sobotę 28 listopada paneliści i panelistki w tajnym głosowaniu wskazali 49 rozwiązań, które Warszawa ma wdrożyć, by poprawić efektywność energetyczną i udział odnawialnych źródeł energii.
Jak jednocześnie oszczędzać środowisko i pieniądze? Odpowiedzi na to pytanie będą poszukiwali eksperci w dziedzinie ekologii, zrównoważonego rozwoju i zero waste podczas otwartej dla wszystkich wirtualnej debaty, która odbędzie 1 grudnia o godz. 11.00.
Statystyczny warszawiak zużywa prawie 4 m3 wody miesięcznie, a mógłby znacznie mniej. – Sposobów na mniejsze zużycie wody jest wiele. Oszczędzać wodę można każdego dnia, zarówno podczas codziennej toalety, jak i gotowania – mówi Anna Auksel-Sekutowicz, radna miasta z ramienia Nowoczesnej. Impulsem do zachowania umiaru w wykorzystaniu wody pitnej będzie uzależnienie opłat za wywóz śmieci od jej zużycia. Rada Warszawy postanowiła, że taki sposób naliczania opłaty będzie obowiązywał w stolicy od grudnia.
W pół roku 600 kg plastikowych butelek zebrano w śmieciomatach zlokalizowanych w trzech miejscach Krakowa. Projekt z budżetu obywatelskiego potrwa do września przyszłego roku – przekazało biuro prasowe magistratu.
Jeżeli w Twojej okolicy znajduje się drzewo, z którym wiąże się jakaś ciekawa historia lub legenda, albo z jakichś powodów jest ono ważne dla lokalnej społeczności lub dla Ciebie, to teraz jest doskonała okazja, aby je wypromować i zgłosić do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Każdy może zgłosić swoje ukochane drzewo! Z nadesłanych zgłoszeń zostanie wyłonionych 16 drzew - finalistów, które zawalczą o tytuł Drzewa Roku 2021. Zwycięzca będzie polskim reprezentantem w konkursie europejskim Tree of the Year 2022. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2020 r.!
W sobotę 14 listopada 2020 odbyło się drugie edukacyjne spotkanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Kolejne spotkania będą juz miały charakter dyskusyjny i bedą odbywaly się za zamkniętymi drzwiami. Transmisję z drugiego spotkania można było FB Warszawskiego Panelu Klimatycznego, a materiały archiwalne na Youtube przedsięwzięcia.
Pewnego ciepłego wiosennego popołudnia dziennikarka Daphne Caruana Galizia zastała pod swoim domem urzędnika sądowego z plikiem nakazów sądowych i pomimo ujadających na nią psów stróżujących, desperacko usiłowała umocować je do ogrodzenia. Było to 19 pozwów o zniesławienie wytoczonych przeciwko niej za jednym razem przez zamożną i wpływową biznesmenkę.
„Rozmawiając z aktywizmem. Nowe ruchy klimatyczne”- pierwszy w Polsce niezależny dokument o nowym aktywizmie klimatycznym autorstwa Adama Szymczyka. Walka z kryzysem klimatycznym ukazana z osobistej perspektywy aktywistów i aktywistek klimatycznych w różnym wieku i różnych części Polski.
W sobotę 7 listopada 2020 odbyło się pierwsze edukacyjne spotkanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Już jutro - 14 listopada, o 10:00 kolejne spotkanie edukacyjne. Transmisje spotkań można śledzić na FB Warszawskiego Panelu Klimatycznego, a materiały archiwalne na Youtube przedsięwzięcia.
Odbywające się obecnie w największych miastach Polski Obywatelskie Panele Klimatyczne są pokłosiem kilku lat działań takich organizacji jak Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. Pierwsze dyskusje z Polakami o klimacie odbywały się na poziomie powiatów już w 2012 roku w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów”.
Jeszcze zanim w polskich miastach panel obywatelski stał się modny, w mniejszych miejscowościach zaczęły być realizowane narady obywatelskie. To narzędzie importowane do Polski z krajów skandynawskich, dobrze pasujące do mniejszych społeczności, niż wielkie metropolie.