ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Referendum przez biogazownię (16612)

2013-12-20

Drukuj

15 grudnia w gminie Krośnice odbyło się referendum w sprawie odwołania tamtejszego wójta – Mirosława Drobiny. Doszło do niego głównie przez planowaną pod wsią Police budowę zakładu przetwarzania odpadów i biogazowni. Przeciwnikom wójta nie udało się jednak go odwołać, bo w głosowaniu wzięło udział zbyt mało osób, by mogło być ono uznane za ważne.

Inicjatorem referendum było Krośnickie Stowarzyszenie Samorządowe. Głównym powodem, dla którego zebrało podpisy pod wnioskiem referendalnym, był plan budowy pod wsią Police zakładu przetwarzania odpadów wraz z biogazownią przerabiającą na biogaz odpadki organiczne, trafiające na to składowisko. Inwestorem miała być prywatna firma, a władze gminy Krośnice poparły przedsięwzięcie, licząc m.in. na nowe miejsca pracy i wpływy z podatku od nieruchomości pod planowanym zakładem. Przeciwko inwestycji zaprotestowała jednak część mieszkańców gminy. Pod petycją protestacyjną w tej sprawie zebrali prawie 2 tys. podpisów. Protestujący agitowali przeciw planowanemu zakładowi, twierdząc m.in., że ma być on spalarnią odpadów, a to akurat prawdą nie było – spalany miał być jedynie biogaz, produkowany z resztek organicznych. Przeciwnicy inwestycji zarzucali także władzom gminy brak konsultacji społecznych. Argumentowali, że w Policach powstaje hotel i restauracja dla turystów, których biogazownia ich zdaniem będzie odstraszać.

Do protestujących przyłączyło się Krośnickie Stowarzyszenie Samorządowe, czyli tamtejsza lokalna opozycja. To ono wpadło na pomysł, żeby złożyć wniosek o referendum, mające na celu odwołanie wójta Krośnic. Skarbnik stowarzyszenia, Piotr Kubiak, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, powiedział, że"„iskrą zapalną" do zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum był właśnie plan budowy zakładu przetwarzania odpadów z biogazownią pod Policami.

Referendum w Krośnicach byłoby ważne, gdyby uczestniczyło w nim nie mniej niż 3/5 głosujących w ostatnich wyborach samorządowych w tej gminie. W referendum wzięło udział 1858 osób (1707 opowiedziało się za odwołaniem wójta), co oznaczało frekwencję wynoszącą 28,95 proc. Zabrakło 170 głosów do tego, by można było je uznać za ważne.

Krośnice to typowa gmina wiejska, położona w atrakcyjnym turystycznie powiecie milickim. W jej skład wchodzą 34 wsie i małe osady.

Jacek Krzemiński

na podstawie: Rzeczpospolita – www.rp.pl, www.portalsamorzadowy.pl, Tygodnik Milicki – www.tygodnikmilicki.pl 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej