ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Rusza budowa dwóch nowych biogazowni rolniczych (16752)

2014-01-23

Drukuj

Mimo kryzysu, jaki dotyka obecnie biogazownie rolnicze w Polsce, startują u nas kolejne inwestycje w tej branży. W ostatnich dniach rozpoczęła się budowa instalacji w Piaszczynie koło Bytowa, która ma być połączona z gorzelnią. Ruszają też prace przy budowie biogazowni w Michałowie (woj. podlaskie), mającej dostarczać ciepłą wodę do pobliskiej szkoły.

O rozpoczynającej się właśnie budowie biogazowni rolniczej w Piaszczynie, o mocy 2 MW, poinformował serwis internetowy Miastko NaszeMiasto.pl. To inwestycja z kilku względów interesująca. Po pierwsze jest jednym z nielicznych tego typu przedsięwzięć w Polsce, za którym opowiedzieli się tamtejsi mieszkańcy. – Miejscowe społeczeństwo jednomyślnie wyraziło zgodę, bo liczą się miejsca pracy – powiedział serwisowi Piotr Milda, gminny radny z Piaszczyny. – Kto nie buduje, ten nie pracuje. Nie mogliśmy doczekać się rozpoczęcia budowy i cieszymy się, że biogazownia już powstaje.

Budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Obok piaszczyńskiej instalacji powstanie połączona z nią gorzelnia, która dostarczy surowiec do produkcji biogazu – wywar pogorzelniany (pozostałymi substratami mają być rośliny energetyczne). Dzięki temu całe przedsięwzięcie ma dać aż 33 miejsca pracy. Inwestorem jest koszalińska firma Ekspert-Sitr z Koszalina, która w Piaszczynie chce zbudować także elektrownię fotowoltaiczną o mocy 5 MW, mającą zająć 12 hektarów ziemi. Tę inwestycję firma uzależnia jednak od ostatecznego kształtu ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Ciekawa jest również planowana biogazownia rolnicza w Michałowie na Podlasiu. Będzie niewielka, o mocy 0,5 MW. Jej inwestor to firma z tej samej miejscowości – Zielona Energia Michałowo, która wybrała już, na początku stycznia, wykonawcę budowy tego obiektu. Została nim firma Agrikomp Polska z Ostrzeszowa. Prace budowlane mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Oprócz samej biogazowni wykonawca ma wybudować ciepłociąg łączący ją z pobliską szkołą w Michałowie. To oznacza, że będzie ona tę szkołę ogrzewać. Inwestycja ma kosztować 12,4 mln zł.

Jacek Krzemiński
na podstawie: www.miastko.naszemiasto.pl, www.gramwzielone.pl, informacje własne

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej