ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Traktory na biogaz tańsze w eksploatacji od tradycyjnych (15060)

2012-11-19

Drukuj

Czołowy skandynawski producent traktorów, Valtra, będzie seryjnie produkować rolnicze ciągniki napędzane biogazem (a ściślej biometanem, wytwarzanym z biogazu). Trafią one do dystrybutorów w 2013 roku.

Pierwsze testowe modele ciągników napędzanych biometanem Valtra zaprezentowała już w 2010 r. Wyniki testów okazały się bardzo pomyślne. Dlatego firma, po lekkim zmodyfikowaniu tych prototypowych modeli, zdecydowała się na ich seryjną produkcję. Będą one napędzane dwoma paliwami: biometanem z biogazu oraz olejem napędowym (działają więc podobnie jak auta hybrydowe czy auta na gaz LPG). W trybie „biogazowym" 83 proc. spalanego paliwa będzie stanowił biometan, a resztę olej napędowy lub biopaliwo. Pojazd będzie ładowany biometanem przy pomocy sprężarki. Zasilane tym paliwem traktory Valtry nie różnią się parametrami, wydajnością, mocą silnika czy wyposażeniem od jej tradycyjnych modeli. Najciekawsze jest jednak to, że koszt paliwa do nich ma być od 10 do 40 procent niższy niż w przypadku standardowych ciągników. Wynika to z faktu, że biometan jest tańszy od tradycyjnej benzyny i oleju napędowego.

 

valtra


Źródło: Portalbiogazowy.pl, Valtra


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej