ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Zaskakująco dużo czystej energii - podsumowanie roku pracy Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej (20787)

Marek Dera, Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe
2019-04-15

Drukuj
galeria

Zdjęcie satelitarne Mapy Google - Elektrownie słoneczne na dachach dwóch budynków przy ul. Swobodnej pomiędzy galeriami Wroclavia i Arkady

Już wiemy, że panele fotowoltaiczne na dachach wrocławskich bloków się opłacają. Jest bilans pierwszego roku działania Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. Wyprodukowała blisko 10% energii elektrycznej więcej niż zakładały prognozy.

Wszystkie faktury zostały podliczone, raporty i sprawozdania przekazane, a zatem czas na kluczowe informacje:

Przypomnę założenia programu:

- instalacja 2.771 szt. paneli fotowoltaicznych na dachach 35 wieżowców w centrum Wrocławia;

- 0,5 ha powierzchni dachów wykorzystano pod panele fotowoltaiczne;

- 739 kWp – łączna moc zainstalowanych 35 elektrowni;

- 700 tys. kWh rocznej produkcji energii elektrycznej;

- 557 ton rocznie mniej emisji CO2.

Inwestycja Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe to największa miejska, rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i unikatowa w Europie. Przedsięwzięcie zostało w całości sfinansowane przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Prosument z uzyskanej dotacji 1,7 mln zł. i pożyczki w kwocie 2,5 mln zł., rozłożonej na 8-9 lat w zależności od zadania.

Spłata rocznych rat preferencyjnej pożyczki odbywa się z oszczędności uzyskanych ze zmniejszenia rachunków za energię elektryczną o koszty wyprodukowanej energii z paneli fotowoltaicznych.

Podstawowe korzyści ekonomiczne tego rozwiązania dla mieszkańców to:

- nieponiesione koszty inwestycji – całość sfinansowana przez WFOŚIGW we Wrocławiu;

- znaczące uniezależnienie się od wzrostu rynkowej ceny energii elektrycznej – własna produkcja energii elektrycznej.

Uzyskane efekty:

- 760 tys. kWh rocznie produkcji energii elektrycznej z OZE;

- 600 ton rocznie mniej emisji CO2, co odpowiada asymilacji gazu cieplarnianego przez około 150 ha lasu czyli 50.000 drzew – we Wrocławiu odpowiada to wielkości dwóch parków: Grabiszyńskiego i Szczytnickiego;

- 425 tys. zł. koszty roczne energii przed instalacją elektrowni;

- 120 tys. zł. koszty energii  po roku funkcjonowania elektrowni;

- 303 tys. zł. roczna rata spłaty pożyczki wraz z odsetkami;

- 15 tys. mieszkańców Spółdzielni korzysta z czystej energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne na potrzeby infrastruktury w częściach wspólnych budynków, zasilające m. in. windy, hydrofornie, czy oświetlenie korytarzy, wejść, otoczenia.

Sukcesywnie, po zakończeniu spłat pożyczek dla poszczególnych budynków, pierwsza nastąpi już za 6 lat, opłaty dla mieszkańców za prąd do części wspólnych obniżą się średnio o około 75 %. Najważniejsze, że już dziś, w związku z produkcją własnej energii, mieszkańcy nie odczują znacząco wzrostu cen energii elektrycznej. Jeżeli cena rynkowa wrośnie o 40 %, to nasi mieszkańcy odczują efektywnie finansowo podwyżkę w 10 %. Dla przykładu, jeżeli dla przeciętnego budynku ze 100 mieszkaniami bez instalacji fotowoltaicznej roczne koszty energii wynoszą 10 tys. zł. to po podwyżce wyniosą 14 tys. zł. Taki sam budynek w naszej spółdzielni z elektrownią słoneczną zapłaci rocznie 2,5 tys. zł., a po podwyżce 3,5 tys. zł.

Projekt zrealizowano:

- zgodnie z założeniami ekonomicznymi

- przekraczając założenia ekologiczne  o 8,5%

Zyskali ludzie i środowisko!

W związku z tym, że w pierwszym roku działania pozyskane zostało zaskakująco dużo czystej energii i wyniki ekonomiczne są satysfakcjonujące, na tym nie można poprzestać. Planujemy rozbudowę elektrowni i kolejne projekty ekologiczne. Chcemy m.in. pilotażowo w czterech budynkach uruchomić pompy ciepła, które, współpracując z panelami fotowoltaicznymi, będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody. Mieszkańcy odniosą korzyści finansowe, a wszyscy z czystszego powietrza.

Marek Dera SM Wrocław-Południe

współpraca: Wrocławska Elektrownia Słoneczna


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej