- Kalendarium
-
Debaty
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Zużycie energii i emisje CO2 - porównanie krajów
2010-08-24Przyjrzyjmy się całkowitemu zużyciu energii i emisji CO2 w kilku krajach. Pierwsze 5 krajów to rekordziści emisji z 2004 roku. Dodatkowo lista została uzupełniona o kilka innych krajów.
Więcej
-
ChrońmyKlimat.pl i Instytut na rzecz Ekorozwoju zrealizują projekt LIFE+
2010-08-24Miło nam poinformować, że portal chronmyklimat.pl będzie czynnie uczestniczył w projekcie „Dobry Klimat dla Powiatów”, realizowanym przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, Związek Powiatów Polskich oraz Community Energy Plus ze środków LIFE+ oraz NFOŚiGW.
Więcej
-
Klimat Ziemi w przyszłości
2010-08-24Nasza emisja CO2 jest w dużej części usuwana z atmosfery przez szereg mechanizmów, dzięki czemu ilość tego gazu w atmosferze rośnie o blisko połowę wolniej, niż gdyby one nie działały. Dwutlenek węgla pochłaniają oceany, rośliny i gleba. Jest to opisane w cykl węglowy. Jednak to, że tak jest obecnie, nie znaczy, że będzie tak w przyszłości. Wiele wskazuje na to, że mechanizmy usuwające dwutlenek węgla z atmosfery osłabną bądź nawet zanikną. Z kolei mogą uaktywnić się nowe źródła gazów cieplarnianych, takie jak respiracja z gleby, zanik roślinności, emisja z wiecznej zmarzliny czy wyzwalanie z cieplejszych oceanów.
Więcej
-
MEW zarejestrował spółki celowe
2010-08-23MEW S.A. (Małe Elektrownie Wodne) powołał do życia cztery spółki celowe. Zostały zawiązane w celu realizacji poszczególnych inwestycji w małe elektrownie wodne.
Więcej
-
Nowa technologia pozwalająca zamienić każde domowe okno w kolektor słoneczny
2010-08-23Brytyjska gazeta "Daily Mail" informuje, że każde okno w Wielkiej Brytanii może potencjalnie stać się generatorem energii słonecznej dzięki nowej technologii opracowanej przez naukowców.
Więcej
-
Pluginy do ograniczania marnotrawstwa energii
2010-08-23Dwa procent globalnych emisji dwutlenku węgla (CO2) przypisuje się sektorowi technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK). Ta wartość odpowiada 1 miliardowi kilowatogodzin energii elektrycznej, która jest potrzebna do zasilania 3 miliardów komputerów osobistych i urządzeń mobilnych oraz ponad 500 milionów hostów! Zespół, którego prace są finansowane ze środków unijnych w ramach projektu FIT4Green (Federacyjna informatyka na rzecz zrównoważonego oddziaływania na środowisko) postawił sobie ambitny cel uporania się z tym nadmiernym zużyciem. Projekt został dofinansowany na kwotę 3,18 mln EUR z tematu "TIK" Siódmego Programu Ramowego (7PR).
Więcej
-
Unia Europejska nalicza karę za odpady
2010-08-22Od miesiąca Unia Europejska nalicza nam kary. Nadal zbyt dużo odpadów trafia na wysypiska. By to zmienić, mamy czas do 1 stycznia 2011 r.
Więcej
-
Największa na świecie elektrownia słoneczna zaczęła działać w Chinach
2010-08-22Największa na świecie elektrownia słoneczna powstała pod Szanghajem i została oddana do użytku pod koniec lipca br. – informuje portal technologiczny Daily Tech oraz państwowy holding zajmujący się w Chinach budową instalacji energooszczędnych.
Więcej
-
PGNiG w tym roku wyda 100 milionów złotych na poszukiwanie gazu łupkowego
2010-08-21W tym roku Polskie Górnictwo i Gazownictwo Naftowe wyda około 100 milionów złotych na poszukiwania złóż gazu łupkowego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Więcej
-
Rowerowa rewolucja w Londynie
2010-08-21Londyn stał się drugą po Paryżu stolicą Europy, w której ruszył masowy program rowerów publicznych. Ma to zmniejszyć natężenie ruchu samochodowego w stolicy Wielkiej Brytanii, który stanowi duży problem w wielomilionowym mieście.
Więcej
-
PGNiG w tym roku wyda 100 milionów złotych na poszukiwanie gazu łupkowego
2010-08-21W tym roku Polskie Górnictwo i Gazownictwo Naftowe wyda około 100 milionów złotych na poszukiwania złóż gazu łupkowego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Więcej
-
PGNiG w tym roku wyda 100 milionów złotych na poszukiwanie gazu łupkowego
2010-08-21W tym roku Polskie Górnictwo i Gazownictwo Naftowe wyda około 100 milionów złotych na poszukiwania złóż gazu łupkowego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Więcej
-
Polska potrzebuje strategii adaptacji do zmian klimatycznych
2010-08-20Tegoroczne lato obfituje w anomalie pogodowe. Huraganowe wiatry, susze, regularne i katastrofalne w skutkach powodzie, a także rekordowe temperatury pokazują, że negatywne skutki zmian klimatu dotykają również Polskę. Tym samym wymuszając opracowanie polskiej strategii adaptacji do zmian klimatycznych, która wypełni rekomendacje zawarte w przygotowanej przez Komisję Europejską BIAŁEJ KSIĘDZE „Adaptacja do zmian klimatu: europejskie ramy działania”1.
Więcej
-
Pożar w Rosji. Czy zagraża nam radioaktywny pył znad Czarnobyla?
2010-08-20Pożary w Rosji szaleją pod Brańskiem, na obszarach skażonych po awarii w Czarnobylu. Poziom radiacji jest coraz wyższy, ale Francuski Instytut Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego (IRSN) uspokaja – katastrofy jak w Czarnobylu nie będzie.
Więcej
-
Memorandum o polsko-koreańskiej współpracy jądrowej
2010-08-2013 sierpnia 2010 r. Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska oraz Lee Joon-Jae, ambasador Republiki Korei w Polsce, podpisali memorandum o współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej.
Więcej
-
Naukowcy UŚ po raz kolejny wyruszają na Spitsbergen
2010-08-20Obserwacja stanu lodowców w fazie końcowej sezonu topnienia i przygotowanie aparatury pomiarowej do ciemnego i mroźnego okresu zimowego, to główne zadania naukowców z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, którzy 25 sierpnia po raz kolejny wyruszą na Spitsbergen.
Więcej
-
Powstaje Biała Księga Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych
2010-08-19Trwają prace nad Białą Księgą Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych. Jej opracowaniem na zlecenie Ministra Gospodarki zajmuje się SRNPRE - Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji, której przewodniczy Jerzy Buzek.
Więcej
-
Dom na energetycznej diecie
2010-08-19Wysoko energooszczędny budynek LUMINA HOUSE powstaje w podwrocławskiej gminie Długołęka, przy głównej trasie prowadzącej do Warszawy. Został stworzony z myślą o poszanowaniu środowiska naturalnego i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Zwiększona konieczność ochrony środowiska i świadomość tego powoduje, że zwracamy się ku naturalnym sposobom ogrzewania, chłodzenia, wietrzenia i doświetlania pomieszczeń. Jak powstaje taki komfortowy a jednocześnie przyjazdy środowisku dom?
Więcej
-
Pomoc dla krajów dotkniętych klęskami żywiołowymi
2010-08-19Unia Europejska koordynuje pomoc w sytuacjach kryzysowych i wsparcie dla krajów w potrzebie. Lato w Europie to często pora występowania niszczycielskich powodzi i pożarów - rok 2010 niestety nie jest w tym względzie wyjątkiem. Unijne Centrum Monitorowania i Informacji czuwa nad tym, by kraje dotknięte klęskami otrzymały natychmiastową pomoc.
Więcej
-
Przygotowania do Konferencji Klimatycznej COP 16 - relacja Ministerstwa Środowiska
2010-08-19Przedstawiciele prawie wszystkich krajów świata spotkali się w Bonn na kolejnej sesji globalnych negocjacji klimatycznych ONZ. Bonn Climate Change Talks były przedostatnim spotkaniem przed zaplanowaną na grudzień tego roku XVI Konferencją Stron Konwencji Klimatycznej (COP16) w Cancun w Meksyku.
Więcej
-
Analiza rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 w lipcu 2010
2010-08-18Lipiec upłynął pod znakiem dużej podaży jednostek protokołu z Kioto. Najpierw Bank Światowy 6 lipca sprzedał zapasy CER, później 9 lipca odbyła się aukcja brytyjska. W międzyczasie pojawiały się informacje o coraz większych prognozach podaży jednostek CER.
Więcej
-
Na drodze ku zielonym pojazdom
2010-08-18Światowi producenci samochodów nie ustają w wysiłkach, aby poprawić ekologiczność produkowanych pojazdów. Jedną z metod jest użycie przy ich produkcji materiałów pochodzących z recyklingu.
Więcej
-
Koniec akcji na dachu Ministerstwa, ale nie koniec kampanii dla Puszczy! www.tydecydujesz.org
2010-08-18Aktywiści Greenpeace, którzy przez 3 dni okupowali dach Ministerstwa Środowiska w Warszawie, zakończyli protest. Greenpeace, w trakcie trwających kilka godzin negocjacji ustalił z ministrem Kraszewskim następujące kroki dla ochrony Puszczy Białowieskiej.
Więcej
-
Fundacja Aeris Futuro i Tchibo przeprowadziły ekologiczny projekt edukacyjno-szkoleniowy
2010-08-18Fundacja Aeris Futuro i Tchibo wspólnie zrealizowały w sierpniu projekt edukacyjno-szkoleniowy skierowany do pracowników Tchibo. Jego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej pracowników Tchibo oraz zachęcenie ich do podejmowania inicjatyw ekologicznych w miejscu pracy. W czasie trwania projektu Tchibo wprowadziło do sprzedaży w swoich placówkach kolekcję produktów pozwalających oszczędzać prąd, wodę oraz ciepło niezbędne do ogrzania pomieszczeń.
Więcej
-
Fundacja Aeris Futuro i Tchibo przeprowadziły ekologiczny projekt edukacyjno-szkoleniowy
2010-08-18Fundacja Aeris Futuro i Tchibo wspólnie zrealizowały w sierpniu projekt edukacyjno-szkoleniowy skierowany do pracowników Tchibo. Jego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej pracowników Tchibo oraz zachęcenie ich do podejmowania inicjatyw ekologicznych w miejscu pracy. W czasie trwania projektu Tchibo wprowadziło do sprzedaży w swoich placówkach kolekcję produktów pozwalających oszczędzać prąd, wodę oraz ciepło niezbędne do ogrzania pomieszczeń.
Więcej
-
Klimatolog: Sadza wpływa na globalne ocieplenie
2010-08-18Według badań klimatologa-informatyka Marka Z. Jacobsona z Uniwersytetu w Stanford w USA zmniejszenie ilości sadzy w powietrzu spowoduje szybszą redukcję efektu cieplarnianego niż powolne zmniejszanie koncentracji CO2 – poinformował Uniwersytet w Stanford.
Więcej
-
Środowiskowe aspekty uruchomienia wydobycia gazu łupkowego
2010-08-17W Polsce trwa ostatnio dyskusja na temat możliwości uruchomienia wydobycia u nas gazu łupkowego. Jego zasoby szacowane są na ponad 1,4 bln m3 – obecne zużycie gazu w Polsce to około 14 mld m3 rocznie. O wadze zagadnienia świadczy zainteresowanie największych firm wydobywczych świata – przede wszystkim z USA. Główny Geolog Kraju wydał już ponad 60 koncesji poszukiwawczych. Ocenia się, że w ciągu 4-5 lat będzie można potwierdzić celowość pozyskiwania gazu łupkowego, a wydobycie może nastąpićw najlepszym wypadku za dziesięć lat.
Więcej
-
Ochrona i zrównoważony rozwój lasów - II nabór wniosków w trybie konkursowym
2010-08-17Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza II nabór wniosków w trybie konkursowym dla Programu priorytetowego 6.2 "Ochrona i zrównoważony rozwój lasów".
Więcej
-
Ochrona i zrównoważony rozwój lasów - II nabór wniosków w trybie konkursowym
2010-08-17Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza II nabór wniosków w trybie konkursowym dla Programu priorytetowego 6.2 "Ochrona i zrównoważony rozwój lasów".
Więcej
-
Środowiskowe aspekty uruchomienia wydobycia gazu łupkowego
2010-08-17W Polsce trwa ostatnio dyskusja na temat możliwości uruchomienia wydobycia u nas gazu łupkowego. Jego zasoby szacowane są na ponad 1,4 bln m3 – obecne zużycie gazu w Polsce to około 14 mld m3 rocznie. O wadze zagadnienia świadczy zainteresowanie największych firm wydobywczych świata – przede wszystkim z USA. Główny Geolog Kraju wydał już ponad 60 koncesji poszukiwawczych. Ocenia się, że w ciągu 4-5 lat będzie można potwierdzić celowość pozyskiwania gazu łupkowego, a wydobycie może nastąpićw najlepszym wypadku za dziesięć lat.
Więcej
-
Środowiskowe aspekty uruchomienia wydobycia gazu łupkowego
2010-08-17W Polsce trwa ostatnio dyskusja na temat możliwości uruchomienia wydobycia u nas gazu łupkowego. Jego zasoby szacowane są na ponad 1,4 bln m3 – obecne zużycie gazu w Polsce to około 14 mld m3 rocznie. O wadze zagadnienia świadczy zainteresowanie największych firm wydobywczych świata – przede wszystkim z USA. Główny Geolog Kraju wydał już ponad 60 koncesji poszukiwawczych. Ocenia się, że w ciągu 4-5 lat będzie można potwierdzić celowość pozyskiwania gazu łupkowego, a wydobycie może nastąpićw najlepszym wypadku za dziesięć lat.
Więcej
-
FAO uruchamia w internecie system monitoringu pożarów
2010-08-17Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uruchomiła w środę nowy portal internetowy z bieżącymi informacjami na temat pożarów na całym świecie, by pomóc państwom walczyć z żywiołem.
Więcej
-
Międzynarodowe wysiłki "wciąż nieadekwatne" do potrzeb
2010-08-17Podczas gdy w Bonn trwały rozmowy w sprawie nowej umowy klimatycznej, eksperci stwierdzili, że same zobowiązania państw do redukcji emisji gazów cieplarnianych nie gwarantują, iż uda się zapobiec dalszemu ocieplaniu się klimatu i osiągnięciu niebezpiecznego poziomu emisji.
Więcej
-
Informowanie o emisji CO2 i zużyciu paliwa przez samochody w Europie
2010-08-16Pod koniec marca pisaliśmy o wynikach krajowego studium o informowaniu konsumentów przez sprzedawców o emisji CO2 i zużyciu paliwa przez nowe samochody. Obecnie dostępne są już pełne wyniki studium realizacji dyrektywy 1999/94/WE w wybranych krajach Unii Europejskiej, wraz z rekomendacjami i dalszymi planami legislacyjnymi Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w tym zakresie1.
Więcej
-
Fakty i mity o kolektorach
2010-08-16Co czwarta osoba deklarująca chęć zainstalowania kolektorów słonecznych przyznaje, że nie posiada wystarczającej wiedzy na ich temat1. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad instalacją solarów, ale nie wiesz czy to rozwiązanie będzie dla Ciebie opłacalne, dowiedz się od ekspertów, jakie są korzyści wynikające z ich wykorzystania.
Więcej
-
Przyszłość zielonej energetyki: źródła odnawialne wkrótce w przewadze
2010-08-16Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz organizacja Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21) udostępniły raporty, według których w 2009 roku, po raz drugi z rzędu, większość przyrostu mocy energetycznej w USA i Europie pochodziło z farm wiatrowych i paneli słonecznych, a nie z konwencjonalnych źródeł, takich jak węgiel czy gaz.
Więcej
-
Geolodzy potwierdzili obecność wiecznej zmarzliny na Suwalszczyźnie
2010-08-16Polscy geolodzy w otworze badawczym na Suwalszczyźnie znaleźli wieczną zmarzlinę sprzed 13 tysięcy lat. Dzięki odkryciu naukowcy będą mogli w przyszłości skuteczniej śledzić zmiany klimatu. Odkrycie będzie miało także znaczenie m.in. dla rozwoju geotermii na obszarze Suwalszczyzny.
Więcej
-
Elektryczne samochody zawojują świat
2010-08-15Koncerny samochodowe prognozują, że za 10 lat co dziesiąte nowe auto będzie miało napęd elektryczny – informuje PAP.
Więcej
-
Reklama koncernu Energetycznego ENEA uznana za nieetyczną - sukces Stowarzyszenia Eko-Unia
2010-08-15Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia odniosło sukces skarżąc firmę Enea do Rady Reklamy za nieetyczną reklamę firmowaną hasłem : "Enea. Czysta energia. Czysty biznes".
Więcej
-
Stocznia Gdańska rozpocznie w tym roku produkcję elektrowni wiatrowych
2010-08-14Jak twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna”, Stocznia Gdańska będzie produkować wieże dla elektrowni wiatrowych. Pomoże to rozwiązać problemy finansowe zakładu.
Więcej

Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
![]() |
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności