więcej


Energetyka

153 wnioski o finansowanie instalacji CCS i innowacyjnych technologii OZE w Komisji Europejskiej (9183)

2011-03-22

Drukuj
O pieniądze z programu Komisji Europejskiej „Rezerwy dla nowych instalacji 300” (NER 300) starają się 22 projekty CCS i 131 projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii z 25 krajów UE – ogłosiła 11 marca br. Connie Hedegaard, komisarz ds. klimatu. NER 300 ma zachęcić unijne firmy do inwestowania w demonstracyjne instalacje oraz do testowania nowych rozwiązań przyjaznych klimatowi i środowisku.   
Dzięki sprzedaży 300 mln pozwoleń na emisję zostanie sfinansowanych co najmniej 8 projektów CCS (wyłapywania i składowania dwutlenku węgla) oraz 34 projekty wykorzystujące OZE. Szacuje się, że dzięki temu programowi Komisja Europejska będzie mogła przeznaczyć prawie 5 mld euro na rozwój innowacyjnych technologii. Pieniądze zostaną przyznane po uruchomieniu centralnego rejestru, najwcześniej pod koniec 2011 roku. Na razie rządy mają czas do 9 maja na ostateczną weryfikację wniosków.

Projekty instalacji CCS w większości dotyczą elektrowni, tylko 4 ulokowane są poza sektorem energetycznym i dotyczą rafinerii, cementowni, produkcji żelaza, stali czy aluminium. Jeśli chodzi o OZE, 46 wniosków jest związanych z pozyskiwaniem energii z biomasy, 36 – ze słońca, 22 – z wiatru, 10 projektów mówi o energii z pływów morskich, 9 o zarządzaniu energią odnawialną, a 8 o energii geotermalnej.

„Liczba złożonych wniosków jest obiecująca. Pokazuje, że istnieje duże zainteresowanie europejskiego biznesu inwestycjami w niskowęglowe technologie. Program udowadnia również, że system handlu emisjami i sektor finansów publicznych mogą pełnić ważną rolę w przechodzeniu na gospodarkę niskowęglową”, powiedziała Hedegaard. 

W każdym kraju członkowskim fundusze dostanie od jednego do trzech projektów. Polska zgłosiła trzy propozycje: instalację wyłapywania i składowania CO2 w elektrowni węglowej w Bełchatowie, zakład produkujący energię z biomasy i odpadów komunalnych w Jastrzębiu Zdroju oraz instalację do otrzymywania etanolu z celulozy w Goświnowicach.

UD, ChronmyKlimat.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej