więcej


Energetyka

900 tys. zł na kolektory dla Raciborza (12597)

2011-05-26

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Jedna z raciborskich spółdzielni mieszkaniowych będzie montować kolektory słoneczne i pompy ciepła przy wsparciu WFOŚiGW w Katowicach. 
Śląski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dofinansowanie w wysokości 900 tys. zł dla spółdzielni mieszkaniowej "Nowoczesna" z Raciborza na montaż ekologicznego ogrzewania w domach wielorodzinnych.

Dofinansowanie z WFOŚiGW zostało przyznane w formie pożyczki i nie jest to pierwszy przypadek współpracy raciborskiej spółdzielni z katowickim funduszem. Wcześniej spółdzielnia "Nowoczesna" korzystała już ze środków WFOŚiGW w zakresie kompleksowych termomodernizacji budynków.

– Solary zamontowane zostaną na dachach budynków wraz z wydzielonymi w osobnych pomieszczeniach zbiornikach akumulacyjnych warstwowego ładowania o pojemności kilku metrów sześciennych. Dodatkowo przy nich zainstalowany zostanie moduł ciepłej wody i cyrkulacji, a na kolektorach moduł warstwowego ładowania wraz z kompletną armaturą i sterownikiem. Instalacja solarna zabezpieczona zostanie zbiornikiem wyrównawczym i specjalistycznym orurowaniem. Przewody prowadzone będą w przystosowanej do kolektorów słonecznych, kauczukowej izolacji termicznej odpornej na promieniowanie UV. Będzie to jedna z pierwszych w naszym regionie zainstalowanych w spółdzielczych wieżowcach kompleksowa instalacja solarna z wykorzystaniem pomp ciepła typu powietrze–woda – informuje portal naszraciborz.pl.

Autorzy projektu szacują, że dzięki wykorzystaniu kolektorów słonecznych i pomp ciepła produkowanych będzie co roku 1500 GJ czystej energii. 


źródło: Heliosfera.pl, fot. © Unia Europejska, 2011
www.heliosfera.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej