więcej


Energetyka

Badania wykazują, że Polacy są za rozwojem energetyki wiatrowej w Polsce. Skąd wobec tego tak duża liczba protestów przeciwko tego typu inwestycjom? (9542)

2011-04-01

Drukuj
Badania oraz analizy, których wyniki będą prezentowane podczas VI Konferencji i Targów PSEW „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, przynoszą bardzo interesujące rezultaty na temat społecznej percepcji energetyki wiatrowej. Dla zdecydowanej większości Polaków odnawialne źródła energii to przede wszystkim energia wiatru. Polacy uważają, że rozwój energetyki wiatrowej w naszym kraju wpływa bardzo istotnie na postęp technologiczny i gospodarczy, poprawę jakości życia mieszkańców oraz ma korzystny wpływ na czystość powietrza i środowiska naturalnego.  
Dlaczego wobec tego społeczność blokuje inwestycje, które są szansą na rozwój gminy? Czy można tego uniknąć?

Różne stadia przypadków wskazują, że w przypadku braku dostępu do rzetelnej informacji lokalni mieszkańcy dużo łatwiej ulegają dezinformacji, czerpiąc wiedzę z mało wiarygodnych źródeł lub dając się przekonać bardzo aktywnym przeciwnikom farm wiatrowych, którzy niejednokrotnie mają bardzo wybiórcze podejście do informacji i posługują się zmanipulowanymi danymi. Wówczas, pomimo tego, że większość mieszkańców jest nastawionych pozytywnie lub neutralnie do energetyki wiatrowej, stosunek do konkretnej inwestycji może się drastycznie pogorszyć.

Autorzy analiz upatrują podstawowych środków zapobiegania lub łagodzenia konfliktów społecznych towarzyszących realizacji inwestycji w prowadzeniu przez inwestora już na bardzo wczesnym etapie realizacji projektu szeroko zakrojonych działań informacyjnych wśród społeczności lokalnej. Okazuje się, że otwartość i gotowość inwestora do rozmów z mieszkańcami i lokalnymi władzami przekłada się na poziom akceptacji dla przedsięwzięcia. Podobnie istotne jest udostępnianie wiarygodnych informacji na temat wpływu inwestycji na wszystkie aspekty życia lokalnej społeczności nie tylko mieszkańcom, ale również lokalnym władzom, dając im w ten sposób możliwość skuteczniejszego uzasadnienia decyzji o realizacji inwestycji. Przede wszystkim jednak inwestor powinien zaangażować się w życie mieszkańców danej gminy i starać się ich przekonać, że realizacja inwestycji może w wydatny sposób wpłynąć na poprawę jakości ich życia.

Szczegółowe wyniki i wnioski z badań będą prezentowane podczas sesji organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej VI Konferencji i Targów „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, które odbędą się 12-14 kwietnia w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy.

Program konferencji znajduje się na stronie: www.konferencja2011.psew.pl/pl/program.html


źródło: PSEW
www.psew.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej