więcej


Energetyka

Dania zmniejsza zużycie energii i zwiększa produkcję z OZE (9182)

2011-03-22

Drukuj
Duński rząd przedstawił plan zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zmniejszenia całkowitego zużycia energii. Celem „Energistrategi 2050” jest zredukowanie zużycia energii brutto o 6% w 2020 r. względem poziomu z 2009 r. oraz zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do 33% całkowitej konsumpcji energii. 
Realizacja planu będzie kosztować 3,8 miliarda duńskich koron (ponad 500 mln euro) i pozwoli ograniczyć emisję CO2 w sektorach nie objętych przez system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, takich jak rolnictwo, budownictwo czy motoryzacja, o 4-5 mln ton w okresie 2013-2020. Plan jest w całości finansowany z opłat za energię. Działania w sektorze energetyki wiatrowej obejmują zainstalowanie 600 MW w morskich farmach wiatrowych na Kriegers Flak, 400 MW w mniejszych instalacjach typu offshore, położonych bliżej lądu niż zwykłe morskie turbiny wiatrowe, oraz 500 MW na lądzie.

W dłuższej perspektywie plan przewiduje usprawnienie przetargów na morskie farmy wiatrowe oraz przeprowadzenie analizy, która stwierdzi, czy możliwe jest stawianie farm wiatrowych bliżej dróg oraz torów kolejowych. W powiązaniu z projektem Kriegers Flak zostaną rozwinięte nowe możliwości transgranicznej dystrybucji energii oraz zostanie zbadane, czy istnieje potrzeba stworzenia dodatkowych połączeń sieciowych z sąsiednimi krajami. Ponadto plan zakłada utworzenie strategii rozwoju sieci typu „smart grid” oraz przejścia na inteligentne liczniki energii elektrycznej.


źródło: PSEW
www.psew.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej