więcej


Energetyka

Do 2030 r. zwiększy się rola biopaliw w energetyce (9571)

2011-03-28

Drukuj
W ciagu najbliższych 20 lat udział energii ze źródeł odnawialnych: słonecznej, wiatrowej, geotermalnej i biopaliw wzrośnie z 5 proc. do 18 proc. Produkcja biopaliw będzie zdominowana przez Stany Zjednoczone i Brazylię – uważają eksperci koncernu BP. 
Według "Przeglądu Rynku Energii BP w 2030 r." (BP Energy Outlook 2030), biopaliwa pokryją do 2030 roku 9 proc. zapotrzebowania na paliwa do transportu.

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat światowa produkcja biopaliw wzroście z 1,8 mln baryłek do 6,7 mln baryłek dziennie. Przewidywany jest znaczny wzrost biopaliw w krajach spoza OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową). W opinii ekspertów BP do tej ekspansji przyczynią się: dalsze wsparcie o charakterze politycznym, wysokie ceny ropy oraz ulepszenia i innowacje technologiczne.

Produkcja biopaliw będzie nadal zdominowana przez USA i Brazylię – ale ich łączny udział w całkowitej produkcji biopaliw spadnie z 76 proc. w 2010 roku do 68 proc. w 2030 roku. Więcej biopaliw niz dotychczas będzie produkowane w regionie Azji i Pacyfiku – poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa powołując się na dokument koncernu BP.

Zdaniem ekspertów BP światowy wzrost sektora energii w ciągu następnych 20 lat będzie zdominowany przez gospodarki wschodzące, takie jak Chiny, Indie, Rosję i Brazylię. Przy czym więcej uwagi będzie zwracać się na poprawę wydajności energetycznej. Przewiduje się zwiększenie dywersyfikacji energetycznej, zaś paliwa niekopalne takie jak energia nuklearna, wodna czy ze źródeł odnawialnych staną się największym źródłem wzrostu.

Według analityków spadnie popyt krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) na ropę i inne paliwa płynne zużywane w transporcie. Maksymalny poziom ich zużycia był w 2005 r., do 2030 r. ma on spaść do poziomu 1990 r.

„Spowolnienie wzrostu łącznej ilości energii do celów transportowych związane jest z wyższymi cenami ropy i poprawą w zakresie gospodarowania paliwami, nasyceniem rynku samochodowego w dojrzałych gospodarkach oraz spodziewanym wzrostem opodatkowania i obniżką subsydiów w krajach rozwijających się" – uważa główny ekonomista BP Christof Rühl.

Udział państw OPEC w światowej produkcji ropy ma wzrosnąć do 46 proc. – czyli poziomu nie notowanego od 1977 r. Równocześnie prawdopodobnie spadnie uzależnienie USA od importu ropy i gazu – do poziomu z lat 90. ubiegłego wieku. Stanie się tak wskutek poprawy wydajności paliw i oczekiwanego zwiększenia roli biopaliw.

Rynek ropy, z wyłączeniem biopaliw, będzie rósł stosunkowo wolno – w tempie 0,6 proc. rocznie, natomiast najszybciej – rynek gaz naturalnego, a jego tempo wzrostu ma być ponad trzykrotnie wyższe niż ropy (2,1 proc. rocznie) – uważają eksperci BP.

Zdaniem analityków rynek węgla będzie wzrastał o 1,2 proc. rocznie i do 2030 roku prawdopodobnie dostarczy tyle samo energii, co ropa z wyłączeniem biopaliw. Wykorzystanie węgla w krajach OECD będzie spadało, ale będzie rosło w krajach wschodzących.

BP (British Petroleum) to brytyjski firma naftowa założona na początku XX wieku. Obecnie jest ona trzecim co do wielkości koncernem petrochemicznym na świecie (po firmie ExxonMobil, oraz Royal Dutch/Shell). Spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej. W Polsce firma BP rozpoczęła działalność we wrześniu 1991 r. Obecnie posiada największą sieć stacji wśród zagranicznych koncernów paliwowych w Polsce.


źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej