więcej


Energetyka

Dotacje na pompy ciepła nie wystartują (12605)

2011-05-22

Drukuj
NFOŚiGW wycofuje się z wprowadzenia programu dopłat do montażu pomp ciepła. Powodem jest ograniczenie przyszłorocznego budżetu funduszu. 
Od pewnego czasu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał uruchomienie programu dopłat do montażu pomp ciepła przez osoby fizyczne – wzorowanego na funkcjonującym od połowy ubiegłego roku programu kredytu z 45% dopłatą na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Tymczasem, jak informuje "Rzeczpospolita", planowane cięcia w przyszłorocznym budżecie zmuszą NFOŚiGW do rezygnacji z dofinansowań do pomp ciepła.

Ustawa budżetowa zakłada zmniejszenie dochodów Funduszu o 500 mln zł, czyli o 23% w stosunku do roku ubiegłego.

Powodem pogorszenia się kondycji budżetowej NFOŚiGW jest spodziewany spadek dochodów z opłat zastępczych za produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W obecnie obowiązującym systemie wsparcia dla producentów zielonej energii, koncerny energetyczne muszą kupować określoną ilość zielonych certyfikatów lub alternatywnie płacić tzw. opłaty zastępcze, które trafiają na konto NFOŚiGW.

Tego rodzaju opłaty to kluczowa pozycja po stronie dochodów funduszu. Rzeczpospolita informuje, że na koniec 2010 roku w budżecie NFOŚiGW z tego tytułu było 740 mln zł.

– W tym roku po raz pierwszy udział obowiązkowej sprzedaży energii z odnawialnych źródeł nie wzrasta, także w przyszłym roku ma on pozostać na niezmienionym poziomie 10,4 proc. – czytamy w "RZ". – Jednocześnie przybywa odnawialnych źródeł, dlatego opłat zastępczych dostaniemy mniej – "Rzeczpospolita" cytuje Witolda Maziarza, rzecznika NFOŚiGW.

W zamian programu dopłat do pomp ciepła, fundusz przewiduje uruchomienie dofinansowań do przydomowych oczyszczalni ścieków oraz przyłączy kanalizacyjnych, środki przeznaczone na ten cel mają być dystrybuowane za pośrednictwem gmin.

Ponadto, jeszcze w maju ruszyć ma program dofinansowań na termomodernizacje w sektorze samorządowym, którego budżet wyniesie 50 mln zł. 


źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej