więcej


Energetyka

Duńska prezydencja stawia ambitne cele na 2030 (13923)

2012-02-02

Drukuj

euractivMinistrowie środowiska państw Unii Europejskiej wyznaczą cel redukcji o 40 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., jeśli zaakceptują projekt konkluzji przygotowanej przez duńskie przewodnictwo w UE na szczyt w dniu 9 marca.

Według dokumentu, do którego dotarł portal EurActiv, duńska prezydencja UE chce, by Komisja Europejska opierając się na danych przedstawionych przez państwa członkowskie w mapie drogowej dochodzenia do gospodarki niskoemisyjnej do 2050 r przedstawiła plan redukcji emisji na okres do 2030 r.

Mapa drogowa wyznacza szereg kolejnych kluczowych etapów na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest redukcja emisji do 2050 r. o 80%-95% – minimalna redukcja, jaka zdaniem naukowców jest niezbędna, by uniknąć globalnego ocieplenia o więcej niż 2 stopnie Celsjusza.

Na rok 2030 wstępnie zaplanowano cel redukcji emisji o 40% w stosunku do roku 1990. W 2040 cel ten wynosi już 60% a w 2050 r. 80% lub więcej.

Europoseł Zielonych Bas Eickhout z zadowoleniem przyjął dokument, gdyż zapewnia on „długoterminową perspektywę, która jest bardzo ważna dla inwestycji", ale ostrzegł przed oddzielaniem redukcji emisji od innych celów UE.

"Jeśli dyskutujemy o celach [redukcji emisji] na 2030 r., powinny one być połączone z wyznaczeniem celów w odniesieniu do odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej na rok 2020", powiedział Eickhout w rozmowie z EurActiv.

Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna

Źródła unijne utrzymują, że nowe cele dla energii odnawialnej i efektywności energetycznej zostaną raczej zatwierdzone na posiedzeniu ministrów ds. energii niż 9 marca na spotkaniu ministrów środowiska.

Ale kwestia redukcji CO2 do roku 2030 nadal może wywoływać podziały. "Ostatnim razem nie dostaliśmy wskazówek, dlatego wyciągnęliśmy własne wnioski", stwierdził jeden z unijnych dyplomatów UE.

Dla przedsiębiorstw energetycznych z portfelem odnawialnych źródeł energii problem ten wciąż jest aktualny. W 2011 r. holenderska firma energetyczna Eneco wraz z duńską Dong Energy i brytyjską SSE wezwały do przyjęcia wiążących celów na rok 2030.

Rzecznik Eneco Marcel Van Dun powiedział EurActiv, że decyzja komisji dotycząca działania w tym kierunku "przyczyni się teraz do powstania zdrowego i rynkowego klimatu dla inwestycji w OZE".

"To będzie oznaczać powrót Europy na miejsce lidera w globalnym przechodzeniu na przyszłościowe, niezależne źródła energii dla naszych przedsiębiorstw i obywateli", powiedział Van Dun.

Jak dodał, podniesienie celów UE będzie również oznaczać wzrost cen węgla, a tym samym będzie zachętą do inwestowania w odnawialne źródła energii.

 

źródło: EurActiv.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej