więcej


Energetyka

Elektrownia słoneczna w Himalajach? (13707)

2012-01-14

Drukuj

Luca_Galuzzi_wiki_BY-SAJapończycy chcą w fotowoltaice sięgnąć wyżej – dosłownie. Proponują wybudowanie elektrowni słonecznej w Himalajach, jako remedium na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Chinach i Indiach.

Większa wydajność i efektywność, mniejsza ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, doskonale nasłonecznienie przy niskich temperaturach – to wszystko zagwarantować ma wysoko położona elektrownia słoneczna. Lokalizację tego typu instalacji w górach zalecają naukowcy z zespołu Kotaro Kawajiri. Japońscy specjaliści doszli także do wniosku, że równie korzystne dla energetyki słonecznej, a obecnie niedoceniane lokalizacje, to obszary pustynne i półpustynne oraz tak niedostępne tereny jak Antarktyda czy Andy.

Naukowcy biorą jednak wyniki swoich analiz całkowicie poważnie i chcą przygotować dla wszystkich wskazanych miejsc studia wykonalności. Czy doczekamy się zboczy górskich obłożonych panelami słonecznymi? Pomysł wydaje się futurystyczny, ale nie można odmówić mu racjonalnych argumentów dotyczących efektywności pozyskiwanej w ten sposób energii.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. Luca Galuzzi, Wiki BY-SA

 

zielonasiec.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej