więcej


Energetyka

Energia odnawialna wyprzedziła atom (13141)

2011-09-18

Drukuj

turbiny4-sxcDane zawarte w raporcie przygotowanym przez Worldwatch Institute wskazują, że rok 2010 był pierwszym okresem, w którym ilość energii pochodzącej z OZE przekroczyła tę produkowaną w elektrowniach jądrowych – informuje "Gazeta Wyborcza".

Raport informuje także, że cena energii słonecznej zbliża się powoli do ceny energii jądrowej, co wydaje się jednak nader optymistycznym założeniem, nawet w obliczu rosnącej popularności fotowoltaiki.

Część z zawartych w raporcie doniesień potwierdza amerykańska Energy Information Administration, która wyliczyła, że w pierwszych trzech miesiącach 2011 roku, w USA, energia z OZE pobiła pod względem produkcji energię jądrową.

Optymistyczne prognozy dla energetyki odnawialnej przedstawia także raport Międzynarodowej Agencji Energii pt. "Clean energy – Progress Report". Wskazuje on, że OZE to najszybciej rozwijający się sektor światowej produkcji energii. Autorzy raportu wyliczyli także, że energia słoneczna odnotowała w latach 2000-2010 wzrost produkcji z 1,5 GW do 40 GW, a ilość energii wytwarzanej z OZE wzrośnie w przeciągu najbliższych 8 lat dwukrotnie.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. www.sxc.hu
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej