więcej


Energetyka

Farmom wiatrowym nie grozi powiew kryzysu (13525)

2011-11-13

Drukuj

farma2-sxcZ raportu pt.: "Energetyka wiatrowa w Polsce", przygotowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i PRA Horwath wynika, że sektor odnawialnych źródeł energii wykazał odporność na kryzys gospodarczy.

Mimo kryzysu inwestycje w OZE nie tylko nie zmniejszyły się, ale nawet odnotowały tendencję wzrostową. Wpływ na tę sytuację ma mieć kilka czynników: malejący koszt budowy farm oraz wsparcie zielonymi certyfikatami, stałymi taryfami i gwarancją odbioru energii.

"W 2009 r. w większości krajów inwestycje te pozostały na tym samym poziomie co w roku poprzednim, a w 2010 r. wzrosły o 32 proc., ze 160 mld USD do 211 mld USD. Prawie jedną czwartą tej sumy (49 mld USD) zainwestowali w farmy wiatrowe Chińczycy. W Europie prym wiodą Hiszpanie, Francuzi i Niemcy, montując 1 GW rocznie" – czytamy w "Pulsie Biznesu", który przedstawia w skrócie wyniki raportu i przypomina, że w innym raporcie o energii odnawialnej, przygotowanym przez Ernst&Young, Polska uplasowała się na 10. miejscu na świecie w kategorii krajów o dużym potencjale rozwoju energetyki wiatrowej.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. www.sxc.hu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej