więcej


Energetyka

Inicjatywa Smart Cities potrzebuje "odnawialnego" ogrzewania (9547)

2011-03-25

Drukuj
Jeden z kluczowych projektów dla przyszłości energetyki w Unii Europejskiej, inicjatywa Smart Cities, wymaga, oprócz zielonej energii elektrycznej, także promowania przyjaznego środowisku ogrzewania – m.in. za pomocą kolektorów. 
Z postulatem wspierania energetyki termalnej w ramach tzw. SET-planu (Strategic Energy Technology), który wytyczy kierunki rozwoju energetyki w Europie w najbliższych latach, wystąpiła grupa zrzeszająca ekspertów reprezentujących 70 europejskich miast, a także tzw. RHC-Platform (European Technology Platform on Renewable Heating & Cooling) podczas spotkania, które właśnie zakończyło się w Brukseli.

Podczas brukselskiego spotkania wystosowano rezolucję zachęcającą Komisję Europejską do umieszczenia zielonego ogrzewania i chłodzenia w każdym z projektów Smart Cities, które będą realizowane w poszczególnych, europejskich miastach.

Obecnie około 50% finalnej konsumpcji energii w Europie przypada na ogrzewanie i chłodzenie. Podczas spotkania w Brukseli Gerhard Stryi-Hipp, szef RHC-Platform, podkreślił, że dalsza transformacja unijnego systemu energetycznego wymaga wspierania badań oraz innowacji.

– SET-Plan to najważniejszy instrument służący rozwijaniu technologii z zakresu energetyki w Unii Europejskiej w nadchodzącej dekadzie – mówił Stryi-Hipp.

Obecny podczas spotkania przedstawiciel Komisji Europejskiej, Stefan Tostmann, zapowiedział, że w tym roku KE rozpocznie realizację pierwszych projektów w ramach inicjatywy Smart Cities.

Spotkanie RHC-Platform i europejskich ekspertów z zakresu energetyki było także okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji ciekawych projektów, m.in. systemu miejskiego ogrzewania w austriackim mieście Graz, które na szeroką skalę korzysta z instalacji produkujących energię m.in. za pomocą kolektorów słoneczych.

RHC-Platform koordynuje na forum Wspólnoty działania europejskich instytucji mających na celu promocję wykorzystania zielonej energii termalnej – m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energii Słonecznej Termalnej (ESTIF). 


źródło: Heliosfera.pl
heliosfera.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej