więcej


Energetyka

Instytut Energetyki Odnawialnej rozpoczął coroczne badania sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce (9563)

2011-03-04

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Od kilku lat Instytut Energetyki Odnawialnej jako jedyna jednostka w Polsce prowadzi rejestr sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce. Dane w postaci wyłącznie zagregowanej przekazywane są do ESTIF, GUS, Komisji Europejskiej (m.in. w ramach międzynarodowego konsorcjum EuObserver, które prowadzi statystykę wszystkich odnawialnych źródeł energii w krajach UE) oraz w postaci raportów do Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska i innych instytucji rządowych. W tym roku, po raz kolejny, będzie prowadzone tego typu badanie. 
Dzięki wynikom badań pokazano  rosnącą rolę energetyki słonecznej termicznej w Polsce – w Krajowym Planie Działań na rzecz energii ze źródeł odnawialnych – najważniejszym dokumencie w zakresie OZE do 2020 r., została uwzględniona nasza propozycja scenariusza rozwoju energetyki słonecznej termicznej i będzie wynosił w 2020 roku 506 ktoe – ok. 15 mln m2, co stanowi 8,5% zielonym cieple oraz 4,5% w całym bilansie energii z OZE. Polska awansuje z obecnego 8-go na 5-te miejsce w UE pod względem liczby (powierzchni) zainstalowanych kolektorów słonecznych w 2020 r., i znajdzie się zaraz po Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

IEO ma nadzieję, że wyniki prowadzonych przez instytut badań w szczególności służą w ocenie i planowaniu firmom działającym na rynku krajowym.

Ponadto, podobnie jak w roku ubiegłym zostanie przygotowany raport "Rynek kolektorów słonecznych w Polsce – podsumowanie 2010 r." (poniżej załączono zeszłoroczny raport). Raport będzie dostępny min.dla wszystkich uczestników IV Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej. Do tej pory IEO współpracuje z następującymi firmami: Ariston, BMK Solar, EcoSchubert, ELFRAN, ENSOL, Energia Odnawialna, Hewalex, Galilea Energy, Immergas, Junkers, Meibes, Roto Systemy Solarne, Projprzemeko, Skorut, Solar Polska, Solar-Tech, Soleko, Solmann, Solver, Sonnenkraft, Stiebel Eltron, Sunex, Ulrich, Vaillant, Viessmann, Watt, Wolf.

Badania statystyczne prowadzone są w ramach umowy o zachowaniu poufności danych. Zaproszeni do współpracy są nowi producenci i wyłączni importerzy instalacji słonecznych dostępnych na polskim rynku. 
Kontakt: solarforum@ieo.pl 
Ankieta statystyczna dostępna jest na stronie internetowej instytutu.

Pobierz plik w formacie PDF:
Rynek kolektorów słonecznych w Polsce – podsumowanie 2009r.  


źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej, 
www.ieo.pl

 
fot. www.sxc.hu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej