więcej


Energetyka

Inwestowanie w wiatraki w Polsce i w Niemczech (9546)

2011-03-28

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Jakie są różnice w inwestowaniu w elektrownie wiatrowe w Polsce i w Niemczech? Swoje uwagi na ten temat przedstawia Christoph Sowa z firmy Enertrag Polska. 
Niemcy to europejski lider w produkcji energii z wiatru. U naszych zachodnich sąsiadów elektrownie wiatrowe produkują już ponad 27 GW, czyli prawie 27 razy więcej niż w Polsce. Co wpływa na szybki rozwój energetyki wiatrowej w Niemczech i jak wyglądają tam warunki inwestycyjne w porównaniu do naszego kraju – zdaniem Christophera Sowy reprezentującego firmę Enertrag, która w elektrownie wiatrowe inwestuje zarówno w Niemczech jak i w Polsce?

Prokurent spółki Enertrag Polska zauważa w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej Szczecin", że o ile okres procesu inwestycyjnego w obu krajach jest zbliżony, o tyle Niemcy gwarantują znacznie stabilniejsze warunki do inwestowania.

– Chodzi o to, że warunki się nie zmieniają tak szybko. Proces inwestycyjny trwa trzy, pięć, a nawet więcej lat. I tak jest w obu krajach. Jednak w Polsce w międzyczasie może zmienić się ustawa o ochronie środowiska, teraz myśli się o tym, by zmienić zasady tzw. systemu wsparcia. Chodzi o to, że w Polsce dochód dla producenta energii wiatrowej pochodzi z dwóch źródeł: sprzedaży prądu i sprzedaży tzw. zielonych certyfikatów. Coraz głośniej mówi się o tym, że system ten należy poprawić. To powoduje niepewność inwestowania – mówi w GW przedstawiciel firmy Enertrag.

Tymczasem system wsparcia dla producentów zielonej energii, który jest stosowany w Niemczech, zapewnia im określone dochody w perspektywie 20 lat. Operatorom farm wiatrowych po zachodniej stronie Odry gwarantuje się odbiór wyprodukowanego przez nich prądu, a także zapewnia się dodatkowe, stałe dochody w ramach systemu feed-in tariff. Taka sytuacja daje inwestorom pewność, a także ułatwia dostęp do finansowania.

Ponadto przedstawiciel firmy Enertrag tłumaczy, że gdy inwestor za naszą zachodnią granicą otrzyma już pozwolenie na budowę farmy wiatrowej, wówczas lokalny dystrybutor energii jest zobowiązany przyłączyć ją do sieci, a jeśli takiej brakuje – musi ją zbudować. W przeciwnym razie grożą mu wysokie kary.

Enertrag w portfolio zrealizowanych projektów posiada m.in. farmę wiatrową znajdującą się tuż przy polskiej granicy, w okolicy Kołbaskowa, a w naszym kraju firma przygotowuje się do realizacji parku wiatrowego w gminie Gryfino. 


źródło: Gram w Zielone, fot. www.sxc.hu
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej