więcej


Energetyka

Jaka będzie ustawa o OZE? Branża czeka na projekt (13290)

2011-09-27

Drukuj

"Zróbmy razem dobrą ustawę o odnawialnych źródłach energii" – pod takich hasłem branża OZE szykuje się do konsultacji społecznych najważniejszego dla przyszłości zielonej energii aktu prawnego. Choć projektu jeszcze formalnie nie ma, to już dziś organizacje i firmy z sektora przygotowują wspólne stanowisko. Ustawie o OZE ma być poświęcone między innymi najbliższe (3 listopada) Forum Energetyki Wiatrowej.

Ustawa powstaje już wiele miesięcy i budzi wiele emocji w środowisku. Branża przygotowuje się do procesu konsultacji społecznych, bo trudno dziś stwierdzić, czy nadchodzące wybory, zmiana parlamentu i rządu spowodują, że czas na uzgodnienia merytoryczne będzie wystarczający.

– Dlatego też najbliższe forum branżowe w całości będzie poświęcone wypracowaniu konkretnych propozycji dla ustawodawcy – podkreśla Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – Mimo oczywistych korzyści rozwoju OZE, mamy świadomość, że zielona energia ma i będzie miała zawsze przeciwników. Liczymy jednak, że projektowana ustawa, zgodnie z jej przeznaczeniem i założeniami będzie służyć rozwojowi branży, a niej jej zablokowaniu.

Przedstawiciele środowiska nie ukrywają, że w swoich postulatach liczą na poparcie Ministerstwa Gospodarki, (w którym formalnie powstaje dokument), bo też energetyka odnawialna ma po swojej stronie coraz więcej argumentów gospodarczych. Konsekwentnie spadają koszty energii wytwarzanej w źródłach odnawialnych (przy jednocześnie lawinowo rosnących kosztach paliw kopalnych). OZE daje też nowe miejsca pracy. W Polsce produkuje się na skalę masową elementy do turbin wiatrowych, stocznie budują statki do transportu wież i platformy do instalacji farm morskich. W kraju działa też kilkaset firm usługowych, deweloperskich, doradczych i projektowych, które zarabiają na inwestycjach.

PSEW liczy, że zaplanowane na 3 listopada w Warszawie Forum Energetyki Wiatrowej będzie kluczowym – jeśli nie najważniejszym – elementem wymaganych procedurą legislacyjną konsultacji społecznych. Forum to od 12 lat największe w kraju spotkanie branży związanej z energetyką wiatrową, od początku funkcjonowania stanowi platformę wymiany poglądów pomiędzy uczestnikami rynku energetyki wiatrowej a przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej. Forum i wnioski ze spotkania są ważnym elementem konsultacji społecznych i merytorycznych dotyczących najważniejszych aktów prawnych regulujących rozwój i funkcjonowanie OZE.

 

źródło: PSEW
www.psew.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej