więcej


Energetyka

Japonia: skażenie wody morskiej blisko 4,4 tys. razy ponad normę (9883)

2011-04-02

Drukuj
4385 razy przekracza normę poziom jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I – poinformowała w czwartek japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego (NISA).  
Zawartość radioaktywnego jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima osiągnął najwyższy poziom od rozpoczęcia pomiaru promieniowania – poinformował podczas konferencji prasowej wicedyrektor NISA Hidehiko Nishiyama.

W jego ocenie, nie stanowi to zagrożenia, ponieważ mieszkańcy okolicznych terenów zostali już ewakuowani. Władze ewakuowały jak dotąd osoby mieszkające w promieniu 20 km od uszkodzonej elektrowni.

Spytany o to, czy dochodzi do ciągłego skażenia wody morskiej, Nishiyama odpowiedział, że "może tak być". Jak dodał, niezmiennie wysoki poziom promieniowania w tej wodzie w pobliżu uszkodzonej siłowni może oznaczać, że stale dochodzi do skażenia radioaktywnego.


źródło: PAP  Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej