więcej


Energetyka

Kiedy ustawa o OZE? (12606)

2011-05-17

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Przygotowywana właśnie ustawa o odnawialnych źródłach energii to dokument o kluczowym znaczeniu dla rozwoju polskiego rynku OZE. Kiedy możemy liczyć na jej przyjęcie? 
Ministerstwo Gospodarki pracuje nad nową ustawą o OZE już od dłuższego czasu, jednak nie podaje konkretów co do harmonogramu jej przyjęcia. Wiele wskazuje na to, że nowe prawo dla energetyki odnawialnej może zostać uchwalone dopiero po wyborach parlamentarnych, bowiem ustawa nie jest priorytetem w obecnych planach legislacyjnych rządu.

Tymczasem, jak zapewnia na łamach wnp.pl poseł Andrzej Czerwiński, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki i komisji ds. energetyki w Sejmie, ustawy regulujące polski rynek energetyczny, w tym rynek zielonej energii, powinny zostać przyjęte jeszcze w obecnej kadencji parlamentu.

Obecnie podstawową ustawą regulującą funkcjonowanie rodzimej branży OZE jest Prawo Energetyczne. W nowym modelu regulacji polskiego rynku energetycznego ustawę tą mają zastąpić trzy nowe ustawy regulujące kolejno elektroenergetykę, sektor gazowy i OZE.

Ministerstwo Gospodarki zapewnia, że założenia do nowych ustaw są już prawie gotowe, a jak informuje wnp.pl – znajdą się w nich m.in. zapisy nakładające na samorządy na szczeblu województw obowiązek przygotowywania planów zaopatrzenia w energię.

– W obecnej ustawie "Prawo energetyczne" zapis o tworzeniu przez samorządy planów zapatrzenia w energię już istnieje, ale duża część samorządów się z niego nie wywiązuje bądź tworzy takie plany tylko na piśmie i ich nie realizuje – informuje wnp.pl. 


źródło: Gram w Zielone, fot. www.sxc.hu
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej