więcej


Energetyka

Komisarz Oettinger krytykowany za kwestionowanie ambitnych celów redukcji emisji (9192)

2011-02-21

Drukuj
Komisarz ds. energii Günther Oettinger sugeruje, że redukcja emisji o 30% do 2020 roku zagrozi konkurencyjności europejskiego przemysłu – doniósł „The Guardian” z 10 lutego br. Opinia została natychmiast skrytykowana przez organizację Friends of the Earth. Na wypowiedź zareagował również departament energii przy Komisji Europejskiej, zapewniając, że cel 30% wciąż jest rozważany.   
Na początku lutego Günther Oettinger stwierdził, że spadek emisji spowodowany recesją gospodarczą nie sprawi, że cel 30% będzie łatwiejszy do osiągnięcia. Jeśli tylko my zobowiążemy się do takiej redukcji emisji, przyśpieszymy jedynie proces deindustrializacji Europy. „Uważam, że potrzebujemy przemysłu w Europie (…), a przemysł oznacza emisje CO2”, dodał. „Zobowiązalibyśmy się do obniżenia emisji o 30%, gdyby inni wzięli z nas przykład”, w innym razie narazimy się na spadek konkurencyjności Unii Europejskiej i wycieki emisji.

Wypowiedzi Oettingera nie pozostały bez komentarza. Brook Riley z Friends of the Earth zauważył, że komisarz ds. energii nie jest najbardziej odpowiednią osobą, by wypowiadać się o celu 30%. „Jesteśmy zaniepokojeni powiązaniami komisarza ds. energii z przemysłem ciężkim i sektorem prywatnym – to nie sprzyja jego obiektywizmowi”, powiedział przedstawiciel FoE. Dodał, że ocena wpływu przyjęcia większych zobowiązań na gospodarkę sformułowana przez Oettingera jest błędna: „zarówno niezależne badania, jak i te zlecone przez Komisję Europejską przewidują, że podniesienie redukcji emisji do 30% zwiększy konkurencyjność UE poprzez stworzenie nowych miejsc pracy oraz oszczędność pieniędzy”.

Rzecznik prasowy komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard, Isaac Valero-Ladron zapewnił natomiast, że rozmowy o celu 30% wciąż trwają, niezależnie od przygotowanej właśnie energetycznej „Mapy drogowej 2050” (Roadmap 2050) – dokumentu, który ma być zaprezentowany przez Komisję Europejską jeszcze w marcu tego roku. 

Tymczasem Oettinger już wkrótce ma przedstawić plan oszczędności energii do 2020 roku. „Wiąże się to z redukcją emisji. Jeśli tego nie zauważa, popełnia błąd”, ocenił Riley. Ministrowie państw UE zajmujący się energią będą dyskutować o propozycjach komisarza w przyszłym miesiącu.


Urszula Drabińska, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: globe-europe.eu
  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej