więcej


Energetyka

Koszt energii wiatrowej i konwencjonalnej równy już w 2016? (13585)

2011-11-22

Drukuj

Według agencji informacyjnej Bloomberg koszt produkcji energii na przeciętnej farmie wiatrowej może zrównać się z kosztami produkcji energii w tradycyjnych elektrowniach już w roku 2016.

Zdaniem analityków Bloomberga, koszty produkcji energii wiatrowej w miejscach charakteryzujących się najlepszymi warunkami wietrzności już teraz są porównywalne z kosztami produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii, a także dzięki nadpodaży turbin wiatrowych średnie koszty inwestycji w energetykę wiatrową mają spaść do 2016 roku o 12%, dzięki czemu energetyka wiatrowa powinna stać się wówczas w pełni konkurencyjna z tradycyjną energetyką – nawet bez uwzględnienia kosztów emisji CO2, z jakimi będą musieli się liczyć operatorzy elektrowni gazowych czy węglowych – zapowiada Bloomberg.

Prestiżowa agencja informacyjna prognozuje, że przeciętny koszt inwestycji w farmy wiatrowe za 5 lat powinien spaść do 0,8 mln euro w przeliczeniu na 1 MW zainstalowanej mocy – dzięki zastosowowaniu w turbinach lepszych materiałów i rozwiązań, a także dzięki budowie coraz większych elektrowni wiatrowych.

Bloomberg podkreśla dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej na świecie w ostatnich dekadach. Jeszcze w 1984 roku na świecie było zaledwie 300 MW farm wiatrowych, a obecnie jest ich już ponad 240 tys. MW.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej