więcej


Energetyka

MAEA: sytuacja w Fukushimie nadal bardzo poważna (9884)

2011-04-01

Drukuj
Sytuacja w uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie jest – według oceny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – nadal bardzo poważna. "Potwierdza to fakt wykrycia w pobliżu siłowni śladów plutonu" – oświadczyła we wtorek w Wiedniu MAEA. 
"Wykrycie w pobliżu elektrowni śladów plutonu wskazuje na to, że sytuacja jest nadal bardzo poważna, bo z uszkodzonych instalacji może przedostawać się na zewnątrz ten niezwykle groźny radioaktywny metal" – stwierdziła MAEA.

Śladami plutonu w pobliżu elektrowni zaniepokojone są także japońskie władze. "Obawiamy się, że doszło do częściowego stopienia prętów paliwowych" – powiedział rzecznik rządu

Spółka Tepco, operator Fukushimy, poinformował w poniedziałek, że na powierzchni ziemi w pobliżu elektrowni wykryto ślady plutonu, ale, jak zapewniła, w ilości niegroźnej dla ludzi.

Tymczasem francuski koncern atomowy Areva poinformował, że wyśle do Fukushimy pięciu swoich specjalistów, którzy pomogą w wypompowaniu skażonej wody z bloków uszkodzonych reaktorów. O pomoc prosiła Francuzów spółka Tepco. 


źródło: PAP  Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej