więcej


Energetyka

Michał Ćwil: "Ministerstwo Gospodarki celowo skróciło czas konsultacji społecznych ustawy o OZE" (13841)

2012-01-13

Drukuj

Dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) zarzuca resortowi gospodarki celowe skrócenie czasu na konsultacje społeczne ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jego zdaniem ustawa w zaprezentowanym kształcie przyczyni się do destabilizacji rynku i zagrozi firmom, które już zainwestowały w OZE.

11 stycznia gościem TV Biznes był Michał Ćwil, dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO). Rozmowa dotyczyła nowej ustawy o OZE.

Michał Ćwil zwracał uwagę na skrócenie czasu konsultacji społecznych ustawy o OZE: "Projekt ustawy został opublikowany w przededniu świąt Bożego Narodzenia myślę, że celowo Ministerstwo Gospodarki wykorzystało ten okres świąteczny, żeby ten czas przewidziany na konsultacje społeczne został skrócony do minimum. Moim zdaniem do 10 dni roboczych w tym momencie, uwzględniając święto Trzech Króli".

"Projekt ustawy (...) destabilizuje rynek, zniechęca inwestorów wręcz, nawet tych którzy już zainwestowali" – ostrzegał dyrektor PIGEO wyjaśniając, że "w żadnym innym kraju Unii Europejskiej to się nie zdarzyło ażeby projektowane systemy wsparcia, zmieniające poziom wsparcia na gorzej, dotyczyły również inwestorów którzy już oddali swoje jednostki do użytku i przygotowali biznesplan w oparciu o zupełnie inne uwarunkowania rynkowe".

Michał Ćwil wyraził swoją obawę o inwestorów, którzy funkcjonują od kilku lat na rynku OZE w Polsce i pozaciągali kredyty na kilkanaście lat aby sfinansować swoje projekty. Nagła zmiana warunków wsparcia dla energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych może bowiem zdestabilizować ten rynek, a cena energii z wiatru będzie musiała spaść, aby udało się ją sprzedać.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej