więcej


Energetyka

Nowe miejsca pracy w energetyce wiatrowej w Polsce (13509)

2011-11-13

Drukuj

Kolejne firmy decydują się na budowę w naszym kraju zakładów produkujących elementy elektrowni wiatrowych.

Pierwszą tego rodzaju inwestycją było uruchomienie produkcji śmigieł do wiatraków przez firmę LM Wind Power. W zakładzie zlokalizowanym w Goleniowie pracuje już 380 osób, a docelowo załoga ma się powiększyć do 600 osób.

Jak informuje "Rzeczpospolita", swoją fabrykę w Goleniowie otwiera hiszpańska firma Incom, która będzie dostarczać elementy do produkcji śmigieł wiatrowych, a firma Vest-Fiber, producent włókna szklanego, które wykorzystuje się przy budowie wirników turbin, uruchomi swoja fabrykę także w zachodniopomorskiej miejscowości – Myśliborzu.

Ponadto, fabrykę wież wiatrowych zarówno do pracy na lądzie jak i na morzu na terenie Stoczni Gdańsk chce rozbudować GSG Towers, która szuka obecnie firmy, która zajmie sie budową infrastruktury. Kontrakt warty prawie 100 mln zł netto negocjuje z GSG Towers Budimex. GSG Towers ma już zagwarantowane zamówienia od producentów elektrowni wiatrowych na najbliższe lata.

Z kolei stocznia Crist z Gdyni rozpoczyna produkcję platform do budowy farm wiatrowych na morzu, a także pojazdów do transportowania elementów elektrowni wiatrowych typu offshore.

Do produkcji wież wiatrowych przymierza się także szczecińska stocznia Gryfia. "Puls Biznesu" wycenił wartość inwestycji w Szczecinie na 150-200 mln zł.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej