więcej


Energetyka

Oblicza Energiewende – cykl artykułów o niemieckiej transformacji energetycznej (16109)

2013-08-30

Drukuj

wojtek szymalskiNiemcy od kilku lat transformują swój system energetyczny. Zdecydowali się powoli wycofać z produkcji energii jądrowej, zdecydowanie promują odnawialne źródła energii oraz gospodarują energią coraz efektywniej. Swój plan nazywają Energiewende, czyli przemianą energetyczną. W specjalnym cyklu przygląda się niej dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Cykl "Oblicza Energiewende" zawiera artykuły ukazujące różne aspekty przemian, jakie zachodzą w Niemczech w obliczu wspólnego celu, jakim jest ochrona klimatu, rozumiana nie tylko jako działanie proekologiczne, lecz także jako działanie gospodarcze i społeczne. Napisane prostym językiem artykuły oraz przetłumaczone z języków obcych materiały objaśniają funkcjonowanie najważniejszych mechanizmów, najciekawszych projektów i zjawisk, które zachodzą na poziomie najbardziej nam bliskim, w skali lokalnej.

Z cyklu dowiemy się m.in. o tym, że niemieccy rolnicy też mają obawy przed odnawialnymi źródłami energii, jak prowadzona jest edukacja ekologiczna w szkołach czy też jaką pomoc oferuje się rodzinom z niskich dochodach. Cykl powstawał w oparciu o niemieckie materiały źródłowe, a więc materiały z pierwszej ręki. Każdy artykuł zawiera zestaw źródeł, z których czerpano informacje i z których skorzystać może bardziej dociekliwy czytelnik. Cykl ten będzie publikowany na portalu www.chronmyklimat.pl od 2 września 2013 roku.

W cyklu ukażą się artykuły:

1. Turystyka energetyczna, materiał tłumaczony, oryginał udostępniony przez Agentur für Erneuerbare Energien e.V. ze zgodą na wykorzystanie, tłumaczenie z niemieckiego – 2.09

2. Szkoła oszczędności, materiał własny – 9.09

3. Miejski klimat bez sadzy, materiał własny – 16.09

4. Niemiecka FiT, czyli podstawa sukcesu, materiał własny – 23.09

5. Niemieckie spółdzielnie energetyczne w pigułce, materiał własny – 30.09

6. Hollich – obywatelska farma wiatrowa, materiał własny – 7.10

7. Dobry klimat dla powiatów po niemiecku, materiał własny – 14.10

8. Miesbach – ku powiatowi bez gazów cieplarnianych, materiał własny – 21.10

9. Lokalny samorząd pomaga spółdzielni energetycznej, materiał udostępniony przez DGRV – Deutscher Genossenschafts und Raiffeisenverband e.V. oraz Agentur für Erneuerbare Energien e.V. ze zgodą na wykorzystanie, tłumaczenie z angielskiego – 28.10

10. Wieś prowadzi swoją własną lokalną sieć ciepłowniczą, materiał udostępniony przez DGRV – Deutscher Genossenschafts und Raiffeisenverband e.V. oraz Agentur für Erneuerbare Energien e.V. ze zgodą na wykorzystanie, tłumaczenie z angielskiego – 4.11

11. Niemiecka rewolucja energetyczna to nie mit, materiał własny, publikacja powtórna – 11.11

12. Rewolucja energetyczna dla ubogich, materiał własny – 18.11

13. Rynek energii, czyli obfitość prądu, materiał własny – 25.11

14. Co robią dziś niemieccy górnicy?, materiał własny – 2.12

15. Kolej w 100% na zielony prąd, materiał własny – 9.12.

 

O autorze

Dr Wojciech Szymalski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat uzyskał w 2012 roku na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych, pisząc rozprawę z zakresu udziału społecznego w planowaniu regionalnym. Jego praca dyplomowa z 2004 roku wykonana na Międzywydziałowych Studiach Ochrony Środowiska dotyczyła zagadnień na styku gospodarki przestrzennej i transportu. Zagadnienia gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska zgłębiał także w 2002 roku w Saxion University w Deventer (Holandia), w 2005 roku na podyplomowych studiach urbanistyki i gospodarki przestrzennej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a w 2008 roku podczas stypendium Deutsche Bundestiftung Umwelt w Berlinie. Wiedzę i umiejętności od 2004 roku wykorzystuje praktycznie w pracy w organizacjach pozarządowych. Od początku związany jest ze stowarzyszeniem Zielone Mazowsze, którego prezesem został w 2011 roku. Od 2009 roku pracuje w Instytucie na rzecz Ekorozwoju, gdzie koordynuje projekt LIFE+ "Dobry klimat dla powiatów".

Kontakt: w.szymalski@ine-isd.org.pl

 

Od autora

Jako chłopak, jak wielu, chętnie grałem w piłkę. Ci, którzy interesują się tą dyscypliną sportu zapewne słyszeli chętnie cytowany w komentarzach telewizyjnych bon mot dotyczący mistrzostw świata w tej dyscyplinie, iż "wszystkie kraje grają w piłkę nożną, ale wygrywają zawsze Niemcy". Tak też i teraz wydaje się, że Niemcy są na dobrej drodze do tego, by być pierwszym krajem, który pozostając potęgą gospodarczą, ograniczy do niezbędnego minimum swój wpływ na klimat globalny i będzie w większości korzystał z odnawialnych źródeł energii.

Piszę te słowa z pozycji zewnętrznego obserwatora, bo choć byłem w 2008 roku w Niemczech jako student jeszcze i miałem okazję zapoznać się z tym co robią inni studenci, a były to w większości prace rozwijające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, nie zostałem wtedy zarażony zjawiskiem Energiewende. W przypadku tego cyklu ogniwem zapalnym były dwie prezentacje, wygłoszone niezależnie w dwóch różnych miejscach, przez pracownika niemieckiego ministerstwa ochrony środowiska i przedstawiciela niemieckiej organizacji pozarządowej. Zaskakujące dla mnie było to, jak zbieżne i jednoznacznie pozytywne stanowiska w sprawie tego, co się w Niemczech dzieje, zostały w nich zaprezentowane. Ducha tych prezentacji chciałem w cyklu tych artykułów pokazać i mam nadzieję, że się to udało.

Jako piłkarz zawsze chętnie grałem na bramce, bo pozwalało mi to dobrze ocenić sytuację na boisku i w przypadku tych artykułów także chciałem mieć jak najszerszy przegląd pola. Zapraszam Was na transmisję, znów grają Niemcy.

Uwagi

Cykl artykułów powstał w ramach projektu LIFE+ "Dobry klimat dla powiatów", a jego źródłowym miejscem publikacji jest portal www.chronmyklimat.pl. Wszystkie artykuły z cyklu są udostępnione na licencji Creative Commons CC-BY-SA 3.0 PL (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/).

 

ChronmyKlimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej