więcej


Energetyka

Ostatnie tchnienie: Spółki węglowe powodują, że Europejczycy chorują! (20661)

2018-12-07

Drukuj
galeria

Spółki węglowe są odpowedzialne za zdrowie Europejczyków. Spalany węgiel ma poważny i bardzo dobrze znany wpływ na ludzkie zdrowie.

Istnieją 103 przedsiębiorstwa, które nadal eksploatują elektrownie węglowe w UE. Po raz pierwszy ten raport modeluje wpływ każdej firmy i spalanego w nich węgla na powietrze, którym oddychamy, oraz na to, jak niekorzystnie wpływa to na nasze zdrowie.

 

Wykorzystując najnowsze, oficjalnie zgłoszone dane dotyczące zanieczyszczenia z elektrowni węglowych z 2016 r. w raporcie zastosowano najnowocześniejsze modelowanie atmosferyczne i metodologie w celu oszacowania wpływu tych elektrowni węglowych na zdrowie ludzkie.

 

W raporcie tym stwierdza się, że tylko dziesięć firm było odpowiedzialnych za około dwie trzecie szkód zdrowotnych spowodowanych przez elektrownie węglowe w 2016 r. Firmy te spowodowały według modelu ok. 7600 przedwczesnych zgonów, 3320 nowych przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli i 137 000 dni z objawami astmy u dzieci. Prowadzi to do szacunkowej liczby 5820 przyjęć do szpitala i ponad dwóch milionów utraconych dni roboczych.

 

Cztery z dziesięciu najbardziej toksycznych firm ma swoje główne zakłady węglowe w Niemczech: RWE, EPH, Uniper i Steag. To nie przypadek: Niemcy spalają więcej węgla niż jakikolwiek inny kraj w Europie i niewiele zrobiły, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza ze swoich elektrowni węglowych w ostatniej dekadzie. Trzy z "toksycznych dziesięciu" są w Polsce: PGE, ENEA i ZE PAK. Ostatnie trzy to: ČEZ w Republice Czeskiej, Endesa w Hiszpanii i Bulgarian Energy Holding w Bułgarii.

 

Energetyka węglowa w Europie znajduje się w stanie ostatecznego upadku. Wiatr i energia słoneczna zaczynają dominować i powodować, że elektrownie węglowe są zbędne, ale szybkość zmian pozostaje ważna i niewystarczająca. Wiele firm wciąż nie planuje wycofania swoich elektrowni węglowych. To właśnie te spółki węglowe ponoszą znaczną odpowiedzialność za wpływ na zdrowie, jaki spowodowały i powodują. Decydenci mają obowiązek pociągania ich do odpowiedzialności w imieniu swoich obywateli. Zaangażowanie się w ambitne i sprawiedliwe przejście z węgla do 2030 r. lub wcześniej jest jedynym sposobem, w jaki te firmy i rządy mogą zacząć zajmować się konsekwencjami funkcjonowania elektrowni węglowych.

Podsumowanie Raportu Last Gap 

http://zielonasiec.pl/wp-content/uploads/Raport-Last-Gasp-2018-streszczenie-PL-1.pdfUdostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej