więcej


Energetyka

Oświadczenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej: W trosce o rozwój woj. kujawsko-pomorskiego (13595)

2011-11-23

Drukuj

Ujawniona przez media wypowiedź pana Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, w której oświadcza, że nie miał podstaw prawnych do blokowania inwestycji w energetyce wiatrowej, a także nieukrywany i powszechnie znany fakt osobistej niechęci pana marszałka do tego typu instalacji, wymagają stanowczego przeciwdziałania. Należy zadać podstawowe pytanie – czy prywatne poglądy i uprzedzenia urzędnika państwowego na tak wysokim stanowisku powinny przesądzać o losach województwa?

Od wielu miesięcy, niezależnie od obowiązujących przepisów prawnych, niezależnie od woli samorządów lokalnych i niezależnie od polityki energetycznej państwa, która jednoznacznie wskazuje na konieczność rozwoju odnawialnych źródeł energii, procesy inwestycyjne w sektorze energetyki wiatrowej w regionie są odgórnie blokowane działaniami pana Całbeckiego. Szczególnie niepokoi fakt, że pan Marszałek powagą urzędu firmuje działania organizacji "Stop Wiatrakom Eu", które ma tylko jeden cel - blokowanie rozwoju energetyki wiatrowej.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wielokrotnie prosiło pana marszałka o merytoryczną, wolną od uprzedzeń dyskusję o energetyce wiatrowej w woj. kujawsko-pomorskim. Jesteśmy gotowi na wspólną pracę, na konsultacje wszelkich aktów prawa i przepisów regulujących powstawanie odnawialnych źródeł w regionie. Zgadzamy się w pełni z poglądem, że rozwój energetyki wiatrowej powinien być zrównoważany, popieramy wdrażanie wyłącznie nowoczesnych rozwiązań technicznych. Akceptujemy też i w pełni rozumiemy, że tak ważne dla lokalnej społeczności i środowiska naturalnego, instalacje powinny być budowane z wyjątkową starannością i dbałością o prawidłowy przebieg procesu inwestycyjnego. Stanowczo jednak protestujemy przeciwko rozpowszechnianiu przez pana Marszałka szkodliwych dla energetyki wiatrowej mitów. Protestujemy przeciwko ignorowaniu głosu zwolenników budowy farm wiatrowych, nie zgadzamy się na blokowanie informacji o korzyściach dla lokalnych społeczności, które dają tego typu inwestycje.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej jest przekonane, że energetyka wiatrowa może i powinna rozwijać się w województwie kujawsko-pomorskim. Parki wiatrowe to nie tylko potężna branża, która przynosi bezpośrednie korzyści gospodarcze, finansowe i społeczne dla państwa polskiego. To także bezpieczna i czysta technologia, która poprawia lokalne bezpieczeństwo energetyczne. To źródło stałych i pewnych przychodów dla lokalnych samorządów, to – jak pokazuje przykład wietrznych gmin: Wolina i Margonina – wzrost wartości nieruchomości, to atrakcja turystyczna i miejsca pracy dla mieszkańców. Należy lokalnym społecznościom uczciwie powiedzieć, ile straciły do tej pory i ile stracą, na nieuzasadnionym odgórnym blokowaniu inwestycji.

Link do ulotki podpisanej przez marszałka: www.energiawiatru.eu/badania-i-opracowania/badania-i-opracowania/ulotka-stopwiatrakom-podpisana-przez-marszalka-piotra-calbeckiego/download 

Link do wypowiedzi marszałka w czasie debaty, w której przyznaje się, że blokował inwestycje bez podstawy prawnej: www.youtube.com/watch?v=w9j-HXHpvRE.

 

źródło: PSEW

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej