więcej


Energetyka

Panele słoneczne jak żaluzje (9569)

2011-03-27

Drukuj
Jednym z produktów zaprezentowanych na Greener Gadgets Design Competition były żaluzje Vincent Gerkens, które za dnia magazynują energię słoneczną, a wieczorem oświetlają wnętrza. 
Pomysł nazwano Blight – od słów blind (zasłona) i light (światło). Żaluzje zaprojektowano tak, by panele słoneczne zajmowały, jak największą powierzchnię. Każdy panel pokrywają elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. Wraz z nadejściem nocy, przekazują wcześniej zgromadzoną energię do warstwy elektronoluminescencyjnej folii, która oświetla pomieszczenie stonowanym światłem.

Gerknes w wypowiedzi dla Greener Gadgets podkreślił, że nie stworzył nowego produktu, a jedynie, za pomocą nowych technologii, udoskonalił weneckie żaluzje. Dzięki panelom uzyskały one funkcje magazynowania energii i dawania światła.Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej