więcej


Energetyka

Pierwsza nitka Gazociągu Północnego gotowa (12557)

2011-05-16

Drukuj
Na dnie Bałtyku została położona już pierwsza nitka Gazociągu Północnego. Premier Władimir Putin poinformował w Dumie Państwowej, że już w lipcu do magistrali bałtyckiej zostanie wtłoczony gaz technologiczny.  
Na stronie konsorcjum można przeczytać, że na dnie Bałtyku zostały ułożone już wszystkie trzy odcinki pierwszej nitki gazociągu o łącznej długości 1224 km. Na razie nitki gazociągu nie są jeszcze połączone. Zespawanie odcinków na wodach terytorialnych Finlandii i Szwecji nastąpi latem tego roku. 

Premier Rosji powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti, że prace dobiegają już końca i odcinek morski gazociągu zostanie ukończony do 15 maja. Konsorcjum Nord Stream poinformowało, że pierwszy odcinek powinien zacząć dostarczać gaz do europejskich konsumentów jeszcze w tym roku, a konkretnie pod koniec czwartego kwartału. Zakończenie budowy drugiej nitki gazociągu ma nastąpić w roku 2012.

Nord Stream rozpoczęło inwestycję w kwietniu 2010 r. Gazociągiem będzie płynąć z Rosji do Europy 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej