więcej


Energetyka

Plusy programu dopłat do kolektorów zdaniem prezesa IEO (12591)

2011-05-31

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Jak zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energetyki Odnawialnej program 45% dopłat do solarów wpływa na rozwój polskiego rynku kolektorów słonecznych?
Swoimi uwagami na ten temat prezes IEO podzielił się podczas konferencji zorganizowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, której celem było podsumowanie pierwszego etapu funkcjonowania programu.

Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego ważnym atutem inicjatywy NFOŚiGW jest dłuższa perspektywa trwania programu, co jest stwarza pozytywny bodziec w zakresie kształtowania się polskiego rynku solarnego m.in. dzięki wskazaniu wymogów jakościowych instalacji kolektorów. To z kolei sprawia, że także nowopowstające firmy, które montują kolektory, muszą spełniać określone przez NFOŚiGW standardy.

Prezes IEO zauważył, że w Polsce montuje się już tysiące intalacji solarnych rocznie, natomiast w kraju działa niewystarczająca liczba instalatorów.

– W całym sektorze energetyki słonecznej jest 2 tysiące pełnoetatowych miejsc pracy   –  mówił Wiśniewski.

Podczas konferencji w NFOŚiGW Grzegorz Wiśniewski wskazał na potrzebę szkolenia nowych specjalistów z zakresu montażu kolektorów, zauważając, że w naszym kraju brakuje systemu certyfikowanych szkoleń.

Jak podkreśla Grzegorz Wiśniewski z IEO, niezależnie od programu dopłat z NFOŚiGW, dofinansowanie do instalacji solarnych oferują Regionalne Programy Operacyjne, z których do wydania na ten cel jest jeszcze 150-190 mln zł

W ramach programu kredytu z 45% dopłatą z NFOŚiGW na montaż kolektorów słonecznych, Fundusz udostępni beneficjentom w sumie 300 mln zł.

Od sierpnia ubiegłego roku, kiedy wystartował program, w jego ramach złożono już 5 tysięcy wniosków. NFOŚiGW chce, aby przez cały okres trwania programu, skorzystało z niego 50 tysięcy gospodarstw domowych. 


źródło: Heliosfera.pl, fot. www.sxc.hu
www.heliosfera.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej