więcej


Energetyka

Polsko-Amerykański Okrągły Stół Energetyczny (12555)

2011-05-20

Drukuj
– Polskę i Stany Zjednoczone łączą podobne wyzwania w dziedzinie energetyki. W obu krajach węgiel ma wysoki udział w strukturze zasobów energetycznych, oba państwa rozwijają też innowacyjną, zieloną gospodarkę – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas II posiedzenia Polsko-Amerykańskiego Okrągłego Stołu Energetycznego. Spotkanie zostało zorganizowane 11–12 maja 2011 r. w MG przez Polską Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska. 
Zdaniem ministra Korolca, ze względu na udział węgla w produkcji energii elektrycznej i realizowane przez oba kraje cele ograniczania emisji CO2, wskazane jest by Polska i USA nawiązały bliższą współpracę na rzecz rozwoju czystych technologii węglowych. – Szczególną uwagę należy poświęcić współpracy naukowej, jaką nawiązały w tym zakresie instytuty branżowe – powiedział. Przypomniał, że Polska i Stany Zjednoczone współdziałają już w ramach Carbon Sequestration Leadership Forum oraz Global CCS Institute.

W opinii podsekretarza stanu w MG bardzo dobrze zapowiada się też kooperacja w obszarze niekonwencjonalnych metod pozyskiwania gazu. – W najbliższych latach w Polsce będzie rosło zapotrzebowanie na gaz, co wiąże się z uruchomieniem w 2013 r. systemu handlu emisjami CO2 – wyjaśnił. – Stany Zjednoczone są zaś światowym potentatem przemysłu poszukiwań gazu typu shale gas – dodał. Z raportu na temat zasobów gazu łupkowego, opracowanego przez amerykańską rządową agencję informacji energetycznej wynika, że Polska może posiadać nawet 5,3 bln m3 tego surowca.

Zdaniem ambasadora USA w Polsce Lee Feinsteina, energetyka jest jednym z filarów polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. Ambasador podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone powinny współdziałać na rzecz budowania bezpieczeństwa energetycznego. – Polityka bezpieczeństwa energetycznego USA jest nakierowana na zwiększenie krajowych rezerw, jak również efektywności energetycznej – poinformował.

Według ministra Korolca polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie efektywności energetycznej może być szczególnie owocna zwłaszcza we wdrażaniu wysokich standardów technicznych oraz znakowania efektywności energetycznej produktów i urządzeń.

Także Edward G. McGinnis z amerykańskiego Departamentu Energii podkreślał wspólnotę polskich i amerykańskich celów energetycznych. Wśród nich wymienił ograniczanie emisji CO2, rozwój odnawialnych źródeł energii, technologii wychwytywania węgla i energetyki jądrowej. – Awaria w elektrowni Fukushima w Japonii nie powinna przekreślać rozwoju technologii jądrowych na świecie – podkreślił.

Więcej na: www.igeos.pl


źródło: Ministerstwo Gospodarki 
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej