więcej


Energetyka

Ponad pół miliarda złotych unijnego dofinansowania dla projektów poprawiających efektywną dystrybucję energii (13216)

2011-09-14

Drukuj

Ponad 26 milionów złotych – tyle wynosi koszt realizacji jednego z projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko "Optymalizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Koszalinie". Dzięki niemu Koszalin zaoszczędzi w ciągu roku 35 tys. GJ energii, a do atmosfery trafi o 4 tys. ton mniej dwutlenku węgla. W dniu 6 września br. w obecności Stanisława Gawłowskiego sekretarza stanu w MŚ podpisano umowę na dofinansowanie tego projektu.

Z energii wyprodukowanej w klasycznej elektrowni węglowej, do gniazdek elektrycznych w naszych domach trafia jej zaledwie 33-36%. Reszta tracona jest bezpowrotnie podczas przesyłu. Dlatego dbałość o efektywne wykorzystanie energii oraz ograniczanie jej strat jest kwestią niezwykle istotną.

Po termomodernizacji budynków użyteczności publicznej (POIiŚ 9.3) oraz wysokosprawnym wykorzystaniu energii czyli kogeneracji (POIiŚ 9.1), nadszedł czas na przekazanie ponad pół miliarda zł unijnego dofinansowania dla projektów poprawiających efektywną dystrybucję energii – zarówno cieplnej, jak i elektrycznej (POIiŚ 9.2).

W czerwcu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił listę rankingową projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach działania 9.2 PO IiŚ Efektywna dystrybucja energii priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna. Ponad pół miliarda złotych z Unii Europejskiej zostanie przeznaczonych na projekty poprawiające efektywność dystrybucji energii cieplnej i elektrycznej. Obecnie podpisywane są już umowy dofinansowania.

Jedna z nich dotyczy projektu "Optymalizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Koszalinie". Podpisali ją 6 września br. prezes NFOŚiGW, Jan Rączka i prezes M.E.C. Koszalin, Grażyna Bielawska-Cieśla. Projekt zakłada modernizację sieci ciepłowniczej o długości 10,3 km oraz 7 szt. węzłów cieplnych w wyniku czego powstanie 12 szt. węzłów. Ma być zrealizowany do 2015 roku.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej