więcej


Energetyka

Powstanie biogazownia w Milejczycach (12599)

2011-05-29

Drukuj
Do budowy biogazowni rolniczej w województwie podlaskim przygotowuje się firma Bioenergy. 
Moc elektrowni biogazowej wyniesie 1 MWe, co powinno zaspokoić zapotrzebowanie na prąd 6,5 tysiąca gospodarstw domowych. Odbiorcą energii elektrycznej będzie PGE. W instalacji będzie także generowane ciepło.

Substratem wykorzystywanym w biogazowni będzie kiszonka. Rolnicy, którzy będą podpisywać umowy na jej dostawy do biogazowni, będą w dodatku otrzymywać z powrotem wysokozmineralizowany nawóz do wykorzystania na swoich polach.

Dla gminy funkcjonowanie biogazowni będzie wiązało się z dodatkowymi dochodami z podatku od nieruchomości szacowanymi na kilkaset tysięcy złotych rocznie. W dodatku inwestor wybuduje nową drogę dojazdową.

Bioenergy szacuje koszt uruchomienia biogazowni w Milejczycach na 25 mln zł. Oddanie obiektu do użytku ma nastąpić w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Przy obsłudze biogazowni zatrudnionych będzie 4 pracowników.

Firma Bioenergy posiada już podobne instalacje w Niemczech i Austrii. 


źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej