więcej


Energetyka

Producenci kolektorów w Niemczech zwalniają (9549)

2011-03-18

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Zeszłoroczne spowolnienie na rynku kolektorów w Niemczech skutkuje zwolnieniami w tamtejszej branży solarnej – od producentów po instalatorów. Największy rynek energii solarnej termalnej w Europie zanotował w ubiegłym roku spadek liczby nowych instalacji, co było efektem głównie wstrzymania państwowego programu dotacji do montażu instalacji solarnych.
Jak informuje Solarthermalworld, jeden z czołowych producentów kolektorów za naszą zachodnią granicą, Ritter Group, zanotował 30-procentowy spadek sprzedaży kolektorów słonecznych w porównaniu do najlepszego dla niemieckiej energetyki solarnej cieplnej roku 2008. W efekcie, firma zwolniła 43 pracowników w swoim zakładzie produkcyjnym w Dettenhausen. Szefowie firmy zapewnili jednak zwolnione osoby, iż będą mogły wrócić do firmy, gdy tylko jej sytuacja się poprawi.

Podobna sytuacja panuje w firmie General Solar Systems (GSS), która musi zamknąć swoje centrum dystrybucji kolektorów w Ravensberg i w związku z tym zwolnić 32 pracowników z końcem marca 2011 roku.

Co ciekawe, w odpowiedzi na kryzys na rynku energii słonecznej termalnej, GSS zamierza poszerzyć paletę swoich produktów o domowe systemy fotowoltaiczne, które będą sprzedawane w poszczególnych, europejskich krajach.

Z kolei, uznana firma zajmująca się montażem kolektorów, Soli-fer GmbH z Freibergu złożyła wniosek o upadłość jeszcze w 2010 roku, co było tłumaczone 50-procentowym spadkiem zamówień po kwietniowym wstrzymaniu programu dopłat do kolektorów. 


źródło: heliosfera.pl, fot. www.sxc.hu
www.heliosfera.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej