więcej


Energetyka

Przewaga biomasy nad energią wiatrową (13542)

2011-11-20

Drukuj

– Biomasa będzie podstawowym źródłem jeśli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w Polsce. Nie zgodzę się, że główną rolę odegra tutaj energetyka wiatrowa, ponieważ biomasa jest stabilniejszym źródłem energii – przekonuje Ryszard Gajewski, prezes Polskiej Izby Biomasy.

W wywiadzie udzielonym reo.pl, Ryszard Gajewski zaznacza, że przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki ustawa o energii odnawialnej musi być komplementarna z powstającym w resorcie gospodarki nowym Prawem Energetycznym. Prezes Polskiej Izby Biomasy liczy, że nowa ustawa będzie w wystarczającym stopniu wspierać sektor biomasowy, tak aby zagwarantować opłacalność produkcji. Zdaniem Gajewskiego, przewagą biomasy nad energetyką wiatrową jest większe bezpieczeństwo energetyczne dla użytkowników, co sprawia, że eksploatacja elektrowni biomasowych jest bardziej "uzasadniona ekonomicznie".

W kwestii rynku biogazowego Gajewski zaznacza, że kluczowe dla rozwoju biogazowni w Polsce jest przekonanie społeczeństwa, że dzięki tego rodzaju instalacjom można zagospodarować produkcję rolno-spożywczą i gwarantują one dostęp do źródła ciepła i źródła energii elektrycznej. Gajewski podkreśla także, że konieczne jest zlikwidowanie barier prawnych i budowlanych utrudniających realizację projektów biogazowych.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej