więcej


Energetyka

Rekordowy spadek cen elektrowni wiatrowych (9560)

2011-03-18

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W ubiegłym roku ceny elektrowni wiatrowych spadły do najniższego poziomu od 2005 roku, kształtowały się na poziomie poniżej 1 mln euro w przeliczeniu na 1 megawat mocy. Spadek cen jest efektem nadpodaży na rynku, ale także większej efektywności produkcji i rosnących korzyści skali – informuje Bloomberg New Energy Finance, który w swojej analizie sprawdził 150 największych transakcji na globalnym rynku energii wiatrowej.  
W kontraktach na dostawę elektrowni wiatrowych, które podpisano w ubiegłym roku, ich średnia cena kształtowała się na poziomie 980 tys. euro/MW – w porównaniu do 1,06 mln euro/MW w roku 2009 i 1,21 mln euro/MW w 2008.

O ile spadek cen turbin wpływa pozytywnie na rozwój rynku, o tyle ma negatywny wpływ na kondycję finansową producentów, którzy muszą obniżać koszty i marże. Efektem takiego trendu były m.in. zeszłoroczne cięcia zatrudnienia w Vestas. Duńczycy zwolnili w sumie 3 tysiące osób.

W 2010 roku globalny rynek energii wiatrowej rozwijał się wolniej o 7 proc. w porównaniu do roku 2009, co było głównie efektem mniejszego popytu w USA i Europie Zachodniej.

Niemniej jednak, w opinii Global Wind Energy Council, w 2011 roku energetyka wiatrowa na świecie zanotuje większy wzrost zainstalowanych mocy, czego zwiastunem był znaczący wzrost nowych zamówień w IV kwartale ubiegłego roku.


źródło: Gram w Zielone, fot. www.sxc.hu
www.gramwzielone.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej