więcej


Energetyka

System klimatyzacji bazujący na panelach słonecznych (13812)

2012-01-15

Drukuj

Opracowany przez portugalskich inżynierów system klimatyzacji, bazującej na panelach słonecznych, pozwala oszczędzić 75 proc. kosztów energii potrzebnej do ogrzewania budynków.

Jak poinformował miesięcznik „Renovaveis", nowy system klimatyzacji pozwala na wysokie oszczędności, szczególnie w przypadku dużych obiektów użyteczności publicznej. Pilotażowy projekt, o nazwie AdvanClim, został już wdrożony w jednym z domów starców o powierzchni 2,5 tys. m2. w regionie Alentejo, w środkowo-wschodniej Portugalii.

Nowy system klimatyzacji bazuje na wykorzystaniu energii słonecznej odbieranej przez znajdujące się na budynku panele słoneczne. Zasadniczą różnicą wobec tradycyjnych rozwiązań jest ogrzewanie, które następuje nie wewnątrz paneli, ale na zewnątrz ich nagrzanej powierzchni. Następnie gorąca woda wprowadzana jest do obiegu i rozprowadzana po budynku za pośrednictwem instalacji cieplnej znajdującej się pod podłogą.

Innowacyjny projekt pozwala nie tylko na oszczędne ogrzewanie budynków, ale także na tanie ich chłodzenie w okresie letnim. Proces schładzania odbywa się w łagodny sposób poprzez wypuszczanie z budynku nagrzanego wewnątrz powietrza i wprowadzanie chłodnego powietrza z systemu wentylatorów.

„Dzięki wykorzystaniu czujników, nowy system ogrzewa tylko te pomieszczenia, w których znajdują się osoby. Ponadto, istnieje możliwość równoczesnego ogrzewania jednych pomieszczeń i schładzania innych wewnątrz tego samego budynku, i w tym samym czasie" - poinformował Duarte Sousa z zespołu, który opracował projekt AdvanClim.

W sytuacji dużego zachmurzenia nieba nowy system nie przestaje pracować. Uruchamia jedynie tradycyjny moduł klimatyzacji.

Według szacunków autorów projektu AdvanClim, nowy system klimatyzacji kosztuje ok. 200 tys. euro w przypadku paneli słonecznych rozmieszczonych na powierzchni 1 km2.

 

Z Lizbony Marcin Zatyka

źródło:  PAP - Nauka w Polsce

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej