więcej


Energetyka

Uczeni likwidują zjawisko migotania łopat turbin wiatrowych (13419)

2011-11-16

Drukuj

Duńscy naukowcy opracowali technologię, która umożliwi zlikwidowanie uciążliwego zjawiska tzw. migotania, wywoływanego przez łopaty turbin wiatrowych, przesłaniające Słońce – poinformowały magazyny "New Scientist" i "Technology Review".

Migotanie występuje przy niskim położeniu Słońca nad horyzontem – w momencie jego wschodu bądź zachodu. Szerokie łopaty turbin przesłaniają chwilami światło słoneczne, tworząc na przemian strefy światła i cienia, podobnie jak w lampie stroboskopowej. Zjawisko to jest bardzo uciążliwe dla osób mieszkających w pobliżu farm wiatrowych.

Jak powiedziała "New Scientist" Angela Kelly, kierująca brytyjską grupą występującą przeciwko wielkim siłowniom wiatrowym – Country Guardian, migotanie jest problemem doprowadzającym mieszkańców pobliża elektrowni wiatrowych "do załamania nerwowego". "Nie chronią przed tym żadne zasłony na oknach – kontrast światła i cienia jest zbyt silny" – dodała.

Uczeni duńscy, pracujący dla firmy technologicznej Vestas Wind Systems z Randers w Danii opracowali system, który zatrzymuje łopaty turbin do momentu, kiedy niskie Słońce nie zacznie padać na obszar niezamieszkały.

Rozwiązanie o nazwie Vestas Shadow Detection System, bazuje na oprogramowaniu komputerowym korzystającym z czujników położenia Słońca względem turbiny oraz baz danych. Uwzględnia ono cztery czynniki ryzyka: kąt położenia Słońca, odległość turbiny do nieruchomości zagrożonych migotaniem, średnicę łopat wirnika turbiny oraz wysokość turbiny nad poziomem gruntu.

Na wschodniej i zachodniej stronie wieży turbiny mieszczono czujniki świetlne. Jeśli jeden nich odnotuje bardzo wysoki poziom nasłonecznienia, a drugi – niski, oznacza to, że Słońce znajduje się w niskim położeniu zaraz po wschodzie lub przed zachodem i cienie będą bardzo silne. Jeśli turbina jest skierowana na zamieszkały obszar, wówczas oprogramowanie podejmuje decyzję o jej wyłączeniu. Jak powiedział New Scientist, inż. Bruno Lund Mathiasen, jeden twórców systemu, turbina przechodzi wtedy tryb bezczynności, kiedy rotor nie obraca się wcale lub bardzo wolno, co likwiduje zjawisko migotania

System ma być testowany w 50 turbinach obsługiwanych przez Vestas; na razie nie jest znana jego cena. Według Technology Review właściciele turbin po jego zakupie przerwy pracy turbiny oraz wydatek na system zrekompensują pracą nocną – Vestas opracował także system umożliwiający optymalizację pracy w nocy.

 

źródło:  PAP Nauka w Polsce

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej