więcej


Energetyka

UE inwestuje w energię słoneczną. Rosja również (9572)

2011-02-28

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W ciągu zaledwie czterech lat wartość światowych inwestycji w fotowoltaikę może się podwoić. W samej UE szacuje się wzrost wydatków na rozwój technologii słonecznej energii elektrycznej z obecnych 25 mld do 35 mld euro w roku 2015. Olbrzymie inwestycje planuje również Kreml.  
Władze Rosji, które wyraźnie dążą do zminimalizowania różnic technologicznych w stosunku do krajów UE oraz USA, widzą w fotowoltaice możliwość dywersyfikacji produkcji energii. Dlatego dały zielone światło dla inwestycji i projektów związanych z energią słoneczną. Jako pierwsza na sygnały z Kremla zareagowała państwowa korporacja Rusnano, która stworzyła nowoczesne centrum badawcze w Kraju Stawropolskim. Kolejne liczące się inwestycje to m.in.:
  • budowa elektrowni słonecznej wykorzystującej CSP (Concentrated Solar Power) o wydajności 12,3 MW (Khevel);
  • budowa zakładu produkcji ogniw słonecznych (Oerlikon Solar).
Na Kremlu trwa ciągle dyskusja dotycząca subwencji i wydatków na alternatywne źródła energii. Zainteresowanie inwestycjami w sektorze energii słonecznej idealnie wkomponowuje się w światowy trend, który polega na dynamicznym wzroście środków przeznaczonych na inwestycje w fotowoltaikę. Jak podaje Greenpeace, International oraz raport EPIA inwestycje w technologie słonecznej energii elektrycznej w samej UE powinny wzrosnąć w ciągu czterech lat o ok. 10 mld euro. W skali globalnej planowany jest wzrost z 35 mld do 70 mld euro.

W raporcie Solar Generation 6 – 2011 EIPA przewiduje, że do 2030 roku energia elektryczna pozyskiwana ze słońca zaspokoi około 9% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Stanie się to głównie za sprawą obniżenia w przeciągu najbliższych pięciu lat cen energii słonecznej, przez co stanie się ona konkurencyjna na rynku europejskim. Według danych zawartych w raporcie, światowa moc zainstalowanych systemów PV może wzrosnąć z 36 GW pod koniec 2010 do aż 180 GW w roku 2015. Solar Generation 6 - 2011 nie wyklucza także możliwości osiągnięcia światowego poziomu 350 GW do 2020 roku. Tak dymamiczny rozwój fotowoltaiki przyniósłby oszczędności rzędu 1,4 mld ton CO2 w skali światowej i 220 mln ton w Unii Europejskiej każdego roku. Raport przewiduje także podwojenie się liczby miejsc pracy w tej branży.

Pobierz pełną treść raportu Solar Generation 6.


źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. www.sxc.hu
www.reo.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej