więcej


Energetyka

USA inwestują w CSP (13492)

2011-11-18

Drukuj

euractivDecyzja amerykańskiego departamentu energii o zainwestowaniu w ciągu najbliższych trzech lat 60 milionów dolarów w badania nad technologią concentrated solar power (CSP – skoncentrowana energia słoneczna) to ważny impuls dla rozwoju tej innowacyjnej metody pozyskiwania czystej energii. Na całym bowiem świecie technologia ta traci na znaczeniu ze względu na spadki cen spowodowane nadmiarem mocy i recesją, które zwiększyły konkurencyjność jej głównego rywala, systemów fotowoltaicznych (PV).

Mariàngels Pérez Latorre, sekretarz generalna European Solar Thermal Electricity Association, powiedziała, że decyzja rządu USA ogłoszona w dniu 25 października, nie zmieni radykalnie sytuacji w USA. "To jest nic. To jedna piąta kosztów małej elektrowni o mocy 100 MW, której budowa zwykle kosztuje około pół miliarda dolarów". Jak dotąd nikt nie zdecydował się na budowę takich obiektów w USA, dodała Latorre. Jej zdaniem decyzja rządu Stanów Zjednoczonych dotycząca wsparcia badań nad CSP to za mało, by zachęcić zwolenników tej technologii do budowy.

Cięcia

W sierpniu, Solar Trust of America, spółka joint venture niemieckiej firmy Solar Millennium AG i Ferrostaal AG, ogłosiła, iż przy nowej wielomiliardowej inwestycji w Blythe w Kalifornii zmienia technologię z CSP na PV. W październiku z działalności związanej z CSP wycofała się specjalistyczna firma Solar Millennium, tłumacząc swój ruch brakiem popytu. Kilka tygodni wcześniej wniosek o upadłość złożyła Stirling Energy Industries, także aktywna wcześniej na polu wykorzystania technologii CSP.

Co to jest CSP?

Technologia concentrating solar power (CSP) opiera się na lustrach, ogniskujących ogromne ilości energii słonecznej na niewielkim obszarze. Skoncentrowana energia termiczna przekształcana jest na elektryczność przy pomocy turbiny parowej lub tzw. silnika Sterlinga, bądź magazynowana w zbiornikach wypełnionych roztworem soli na okresy bezsłoneczne. Przeważają dwa rodzaje luster: paraboliczne w kształcie rynny oraz gigantyczne talerze. Alternatywą są podążające za słońcem płaskie lustra, które ogniskują promienie słoneczne na szczycie tzw. "wieży siłowej" (power tower).

 

źródło: EurActiv.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej