więcej


Energetyka

Van Baalen o Japonii: Nikt nie wie, jak to się skończy (9891)

2011-03-16

Drukuj
UE powinna udostępnić Japonii swoich ekspertów od energii jądrowej – uważa holenderski deputowany Hans van Baalen (Liberałowie), przewodniczący delegacji PE-Japonia. "Japończycy poradzą sobie z trzęsieniem ziemi i tsunami. Możemy mieć jednak tylko nadzieję, że opanują zagrożenie nuklearne" – dodał podkreślając, że skala tragedii w wymiarze humanitarnym jest niewyobrażalna. "Liczba ofiar rośnie z godziny na godzinę. A co najgorsze nikt nie wie, jak to się skończy" – mówił van Baalen.
Europoseł – już chwilę po katastrofie – kontaktował się z dyplomatami japońskimi w Brukseli i Hadze (w tym z ambasadorem przy UE Nobutake Odano). Z jego rozmów wynika, że japońskie władze najbardziej się obawiają katastrofy nuklearnej.

"Zadzwoniłem też do członków parlamentu japońskiego, których znam z mojej pracy w delegacji. Praktycznie każda osoba, z którą rozmawiałem ma rodzinę lub przyjaciół na terenie dotkniętym przez trzęsienie ziemi" – relacjonował van Baalen.

W ocenie holenderskiego deputowanego Japończycy robią, co mogą by walczyć ze skutkami katastrofy. Podkreśla, że są dobrze wyposażeni, wyszkoleni i potrafią zachować spokój. "Ale takiej siły tsunami nikt się nie spodziewał" – przypomniał van Baalen.

Przewodniczącemu delegacji rozmawiał m.in. z byłym japońskim premierem Yukio Hatoyama. Dziękował on UE za szybką reakcję i ofertę pomocy. Mówił, że sytuacja w jego kraju jest szczególna, bo nie potrzeba leków, czy jedzenia, jak przy podobnych katastrofach naturalnych w innych częściach świata. Hatoyama podkreślał, że Japonia może jednak skorzystać z pomocy europejskich ekspertów od energii atomowej. Także według holenderskiego deputowanego, to co Europa może teraz zrobić dla Japonii, to udostępnić jej swoich najlepszych ekspertów od zagrożenia nuklearnego.

Van Baalen zaznaczał, że teraz wszyscy czekają na rozwój wypadków w elektrowniach atomowych, gdzie jest zagrożenie stopieniem rdzeni reaktorów. "10 tys. ofiar śmiertelnych to jest niewyobrażalna tragedia. Ale jeśli do tego dojdzie eksplozja elektrowni atomowej i dojdzie do powtórki sytuacji z Czarnobyla, to konsekwencje będą odczuwalne nie tylko w całym regionie, ale i na całym świecie" – przekonywał van Baalen.


źródło: © Unia Europejska, 2011 – Parlament Europejski
www.europarl.europa.eu
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej