więcej


Energetyka

W 2020 r. sektor energetyki słonecznej będzie konkurencyjny cenowo (13193)

2011-09-23

Drukuj

euractivEuropejska energetyka słoneczna już pod koniec dekady będzie mogła skutecznie konkurować pod względem kosztów z konwencjonalnymi formami produkcji energii w Europie, poinformowało największe na świecie stowarzyszenie energii słonecznej – Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA).

Według raportu stowarzyszenia w niektórych regionach Europy zrównanie cen może nastąpić jeszcze wcześniej. Na podstawie badań przeprowadzonych na pięciu głównych rynkach energii słonecznej – w USA, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – EPIA doszło do wniosku, że produkcja energii ze Słońca stanie się konkurencyjna cenowo przed 2020 r.

Przemysł fotowoltaiczny wciąż uzależniony jest od pomocy rządów, tzw. taryf feed-in, które mają stanowić zachętę dla producentów energii słonecznej, a które następnie pokrywają konsumenci energii. Rządy chcą ograniczyć to wsparcie dla branży, by zmusić przemysł do szybszego obniżania kosztów. Na działaniu tym ucierpią firmy z branży solarnej Conergy, Q-Cells oraz Solon.

"Koszty wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej w Europie mogą zmniejszyć się z 0,16 do 0,35 euro (00,23 do 00,50 dolara) za kilowatogodzinę (kWh) w 2010 roku do 0,08 do 12,18 euro za kWh w 2020 r. – zależnie od wielkości systemu oraz natężenia poziomu naświetlenia", podkreślono w raporcie opublikowanym w poniedziałek przez EPIA. To porównywalny koszt z ceną wytworzenia energii elektrycznej z węgla, która w 2010 r. w Niemczech wynosiła około 0,9 euro.

Jak informuje serwis www.oknonet.pl, prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych 10 lat Polska ma szansę zostać piątym pod względem wielkości rynkiem energetyki słonecznej w Unii Europejskiej!

Największa elektrownia fotowoltaiczna w kraju powstaje w gminie Wierzchosławice (południowa Polska). Łączna moc zainstalowanych kolektorów słonecznych wynosić będzie 1 MW. Według Urządu Regulacji Energetyki, dotychczas w Polsce wybudowano cztery elektrownie zasilane energią słoneczną, a moc największej z nich sięga 0,104 MW. Z kolei w Jaworznie, dobiegła końca instalacja solarów na dachu tamtejszego sanktuarium. 312 kolektorów ma produkować dziennie do 400 kWh energii.

Przykładów udanych inwestycji w energetykę słoneczną jest znacznie więcej. Unia Europejska przyznała Grodziskowi Mazowieckiemu 6 mln złotych dofinansowania przeznaczonego na instalację solarną w gospodarstwach domowych. Do tej pory władze miasta otrzymały 410 zgłoszeń.

Według raportu "Renewable Energy in Poland 2011" w ciągu najbliższego dziesięciolecia Polska ma się stać piątym, pod względem wielkości, rynkiem kolektorów słonecznych, wyprzedzając m.in. Grecję, Austrię czy Portugalię. Do roku 2020 liczba ta ma sięgnąć aż 19 000 000 m2. Na początku wieku łączna powierzchnia zainstalowanych w Polsce kolektorów słonecznych wynosiła 21 000 m2. Dziewięć lat później było to już 365 000 m2.

 

źródło: EurActiv.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej