więcej


Energetyka

Wicepremier Pawlak i premier Peeters o unijnych priorytetach (9184)

2011-03-16

Drukuj
Polsko-belgijska współpraca gospodarcza, nasze przywództwo w Radzie UE oraz unijne bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz premiera Flandrii (regionu federalnego w Belgii) Krisa Peetersa. Spotkanie odbyło się 7 marca 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki. 
Wicepremier Pawlak podkreślił, że Belgia jest ważnym partnerem handlowym Polski wśród krajów Unii Europejskiej. – Nasze kontakty gospodarcze koncentrują się zwłaszcza w rejonie Flandrii, z którą realizujemy ponad 80 proc. polsko-belgijskiej wymiany handlowej – dodał.

W opinii premiera Krisa Peetersa belgijskie firmy dobrze oceniają współpracę z polskimi partnerami, coraz częściej również podejmują z nimi wspólne projekty. – Swoje inwestycje w Polsce ulokowało już ponad 500 naszych przedsiębiorców. Zależy nam na dalszej współpracy i poszerzaniu kontaktów biznesowych – zaznaczył.

Wicepremier Pawlak przypomniał również, że jednym z głównych zadań, jakie Polska wyznaczyła sobie w ramach zbliżającej się prezydencji jest wzmocnienie współpracy w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Partnerstwa Wschodniego. – Będzie to również czas działań w zakresie pogłębiania jednolitego rynku europejskiego oraz utrzymania konkurencyjności przemysłu – dodał.

Zdaniem wiceszefa polskiego rządu priorytetową kwestią polskiego przewodnictwa w UE będzie też bezpieczeństwo energetyczne. Zgodnie z wymogami strategicznych celów unijnych, państwa członkowskie powinny dążyć do rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. – Polska postuluje nie tylko zmniejszenie emisji CO2, ale przede wszystkim ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko, czyli tzw. „low emission economy” – podkreślił wicepremier Pawlak.

Nawiązując do polskiej prezydencji premier Flandrii podkreślił, że wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej to bardzo ważny temat na unijnym forum, szczególnie w kontekście ostatnich światowych wydarzeń. – Pomocna w tym zakresie może być również nowa Strategia Europa 2020, która była odpowiedzią UE na kryzys gospodarczy – dodał premier Peeters. 


źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej