więcej


Energetyka

Zdobywcy nagrody Goldman 2019! (20811)

2019-05-06

Drukuj
galeria

Z radością ogłaszamy zwycięzców Goldman Environmental Prize w 2019 roku: Alfreda Brownella, Bayarjargal Agvaantseren, Ana Colovic Lesoska, Jacqueline Evans, Lindę Garcia i Alberto Curamil!

Alfred Brownell, Liberia

Pod groźbą przemocy prawnik ochrony środowiska Alfred Brownell wstrzymał wyraźne cięcie lasów tropikalnych w Liberii przez twórców plantacji oleju palmowego. Jego kampania chroniła 513,500 akrów lasów pierwotnych, które stanowią jeden z najważniejszych punktów zapalnych bioróżnorodności na świecie. Ze względów bezpieczeństwa mieszka na tymczasowym wygnaniu w Stanach Zjednoczonych.

Bayara Agvaantseren, Mongolia

Bayarjargal Agvaantseren pomógł stworzyć rezerwat przyrody Tost Tosonbumba o powierzchni 1,8 miliona akrów na pustyni Gobi Południowej - krytyczne siedlisko wrażliwego pantera śnieżnego - i przekonał rząd Mongolii do zakazania wszelkiej eksploatacji w rezerwacie.

Ana Colovic Lesoska, Macedonia Północna

Ana Colovic Lesoska prowadziła siedmioletnią kampanię, aby odciąć międzynarodowe fundusze na dwie duże elektrownie wodne planowane w Parku Narodowym Mavrovo w Macedonii Północnej, chroniąc w ten sposób siedlisko niemal wymarłego rysia bałkańskiego.

Jacqueline Evans, Wyspy Cooka

Jacqueline Evans prowadziła pięcioletnią kampanię na rzecz ochrony oszałamiającej morskiej różnorodności biologicznej Wysp Cooka. Z powodu uporczywego organizowania się, Wyspy Cooka uchwaliły nowe ustawodawstwo - Marae Moana - aby w zrównoważony sposób zarządzać i chronić wszystkie 763,000 mil kwadratowych terytorium oceanicznego kraju, wyznaczając morskie obszary chronione (MPA) wokół wszystkich 15 wysp.

Linda Garcia, Stany Zjednoczone

Linda Garcia zorganizowała swoją społeczność, aby zaprzestać budowy terminalu eksportu ropy Tesoro Savage w Vancouver w Waszyngtonie. Zapobiegając budowie największego terminalu naftowego Ameryki Północnej, Garcia wstrzymał przepływ 11 milionów galonów ropy naftowej dziennie z Północnej Dakoty do Waszyngtonu.

Alberto Curamil, Chile

Alberto Curamil zorganizował swoją wspólnotę Mapuche, aby zatrzymać budowę dwóch projektów hydroelektrycznych na świętej rzece Cautín w Chile. Projekty zmieniałyby setki milionów galonów wody każdego dnia, szkodząc krytycznemu ekosystemowi i pogarszając warunki suszy. W 2018 r. Curamil został aresztowany i dziś pozostaje w więzieniu. Koledzy uważają, że był celem z powodu jego aktywizmu.


Więcej o Nagrodzie Goldmanow znajdziesz tutaj: www.goldmanprize.orgUdostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej