więcej


Energetyka

Zmiany w turbinach wiatrowych zredukowały śmiertelne zderzenia z nietoperzami (9616)

2010-11-08

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Amerykańscy naukowcy wymyślili sposób na zmniejszenie liczby zderzeń ptaków i nietoperzy z rotorami i łopatami wirników elektrowni wiatrowych. Będzie to skutkować utratą 1 proc. energii rocznie, pozyskiwanej przez turbiny - poinformował portal EurekAlert.
To z powodu zderzeń ptaków i nietoperzy z łopatami wirników elektrowni wiatrowych i tysięcy ofiar rocznie, ekolodzy sprzeciwiali się rozwojowi tego segmentu pozyskiwania energii odnawialnej. Zderzenia najbardziej dotyczyły ptaków i nietoperzy migrujących na duże odległości. W ich przypadku straty spowodowane śmiertelnymi zderzeniami były duże. Oznaczały m.in. wzrost ilości owadów niszczących uprawy oraz trudności z zapylaniem roślin, których pyłki przenosiły niektóre gatunki nietoperzy.

Z tego powodu naukowcy proponowali wyłączanie lub odcinanie dużej liczby turbin wiatrowych w okresie późnego lata i wczesnej jesieni, kiedy nietoperze są szczególnie aktywne i zaczynają się wyloty młodych, opuszczających gniazda. Nie zgadzali się na to właściciele firm zarządzających elektrowniami wiatrowymi. Dla nich oznaczało to, bowiem spadek zyskowności.

Jednak praca zespołu badaczy pod kierownictwem Edwarda Arnetta z organizacji non-profit Bat Conservation International w Austin, stan Texas, opublikowana w Frontiers in Ecology and the Environment, piśmie prestiżowego The Ecological Society of America, pozwala na rozwiązanie tego problemu bez konieczności wyłączania turbin.

Zespół Arnetta zbadał czy można przekonfigurować ustawienia turbin wiatrowych w sezonie lotów nietoperzy, w porze słabych wiatrów latem i na początku jesieni, zmniejszając częstotliwość zderzeń tych ssaków z łopatami turbin. Jak się okazało, obecnie elektrownie wiatrowe w USA zaczynają pracować, kiedy wiatr osiągnie prędkość 14,5-16,5 km/h. Turbiny częściej pracują przy słabych wiatrach, ponieważ są ustawione na wyłapywanie każdych stałych podmuchów.

Jak stwierdził zespół Arnetta, przekonfigurowanie turbin wiatrowych w miesiącach późnego lata tak, aby wirniki uruchamiały się przy prędkości wiatru od 20,5 km/h spowoduje redukcję liczby zderzeń nietoperzy od 44 do 93 proc. Koszty to utrata 1 proc. energii rocznie z każdej turbiny po przekonfigurowaniu jej w okresie koniec lipca - początek października na silniejsze wiatry.

"To jest sposób na zredukowanie liczby zabitych nietoperzy. Jeśli chcemy zwiększać zyski związane z energią wiatrową, to musimy rozważyć wpływ środowiskowy, jaki niosą za sobą turbiny. Jak widać rozwój energetyki wiatrowej powoduje wzrost liczby zabitych nietoperzy. Jednak nasze badania pokazują, że kosztem marginalnego ograniczenia pracy turbin w miesiącach letnich i jesiennych, ocalimy nietoperze i przyczynimy się do promocji energetyki wiatrowej" - twierdzi Arnett.

Zespół Anertta monitorował 12 z 23 turbin wiatrowych Casselman Wind Project w hrabstwie Somerset, w Apallachach ,w Pensylwanii, notując ilość śmiertelnych zderzeń nietoperzy z łopatami turbin w czasie 25 letnich i jesiennych nocy sierpnia i września w 2008 i 2009 roku. Badacze analizowali liczbę zdarzeń, kiedy turbiny pracowały w czasie silniejszego wiatru wynoszącego 20,5 - 27 km/h i w czasie, kiedy pracowały przy słabszych wiatrach. Jak udowodniono, przed zmianą progu uruchomieniowego turbin z 14,5 km/h na 20,5 km/h liczba zderzeń nietoperzy z łopatami była od 3,6 do 5,4 krotnie wyższa niż po zmianie.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej