więcej


Inicjatywy lokalne

Czeska Praga pozwana za brudne powietrze (19785)

2016-09-29

Drukuj
galeria

Fot. ChronmyKlimat.pl

ClientEarth wraz z lokalnymi partnerami wytoczył 26 września sprawę czeskiej Pradze o łamanie limitów zanieczyszczenia powietrza wyznaczonych przez Unię Europejską. Mieszkańcy i organizacje pozarządowe liczą, że sąd zmusi władze do podjęcia konkretnych kroków w walce o czyste powietrze.

Prawnicy ClientEarth są obecnie aktywni w sprawach dotyczących zanieczyszczenia powietrza w pięciu europejskich państwach: w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Czechach. W samych Czechach co roku z powodu toksycznego powietrza umiera przedwcześnie ok. 10 tys. osób.

Zanieczyszczenie powietrza w Pradze

Mieszkańcy Pragi, organizacja pozarządowa Frank Bold oraz ClientEarth połączyli siły w walce o czyste powietrze w mieście. Obecny plan polepszania jakości powietrza jest niewystarczający i powinien być jak najszybciej rozpisany od nowa, proponując konkretne rozwiązania.

– Ta sprawa to jedna z wielu, które przetoczyły i przetoczą się przez sądy w europejskich państwach w związku z brudnym powietrzem. W ostatnich tygodniach Brno, Bruksela i Praga dołączyły do listy miast, w których mieszkańcy walczą o ich prawo do czystego powietrza. – komentuje prawnik James Thornton, dyrektor generalny ClientEarth.

Rządy w europejskich państwach za wolno do tej pory odpowiadały na kryzys zdrowia publicznego spowodowany zanieczyszczonym powietrzem. To właśnie toksyczne powietrze jest przyczyną ponad 400 tys. przedwczesnych śmierci w Unii Europejskiej każdego roku – zaznacza Thornton.

Sądy coraz częściej w takich sprawach orzekają na korzyść mieszkańców, nakazując wyznaczenie konkretnych kroków w walce z zanieczyszczeniem powietrza. W Düsseldorf w Niemczech sąd nakazał lokalnym władzom przestać czekać na działania niemieckiego rządu i lokalnie wprowadzić zakaz prowadzenia samochodów z silnikiem diesla po najbardziej zanieczyszczonych drogach do stycznia 2018.

Przy praskiej sprawie warto pamiętać o ostatnich badaniach Banku Światowego, z których wynika, że w 2013 r. aż 5,5 miliona ludzi na świecie umarło przedwcześnie z powodu chorób związanych z zanieczyszczonym powietrzem.

Takie postępowania sądowe mogą w pozytywny sposób wpłynąć na jakość życia tysięcy ludzi. Sądy w Wlk. Brytanii i w Niemczech już nakazały władzom podjąć konkretne działania, żeby zwalczyć nielegalne zanieczyszczania powietrza – komentuje James Thornton, dodając: – Liczymy na równie pozytywny rezultat w Czechach.

Źródło: Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej